Sport

Moravec do své poslední sezony po bezchybné střelbě vstoupil pátým místem, Davidová dojela jednadvacátá

Moravec do své poslední sezony po bezchybné střelbě vstoupil pátým místem, Davidová dojela jednadvacátá

Kontiolahti Biatlonista Ondřej Moravec vstoupil do své poslední sezony Světového poháru díky perfektní střelbě pátım místem. Ve vytrvalostním závodu ho ve finském Kontiolahti dělily od třetí pozice jen 3,3 vteřiny. Závod se vydařil rovněž Michalu Krčmářovi, kterı udělal jednu chybu a skončil jedenáctı. Markéta Davidová přišla o umístění v desítce po dvou chybách při poslední zastávce na střelnici, celkem minula třikrát a obsadila 21. místo.

Poprvé zvítězil Nor Sturla Holm Lägreid, jenž odsunul na druhé místo slavného krajana a obhájce křišťálového glóbu Johannese Böa. Na patnáctikilometrové trati žen vyhrála Italka Dorothea Wiererová o osm desetin sekundy před Němkou Denise Herrmannovou.

Šestatřicetiletı Moravec odstřílel všechny čtyři položky rychle a přesně a dlouho se držel na stupních vítězů. O třinácté individuální pódium v seriálu SP ho připravil Francouz Quentin Fillon Maillet, jehož čas byl o sekundu lepší. Nakonec se před oba díky rychlému běhu v závěrečném kole dostal ještě Němec Erik Lesser.

„Jsem šťastnej. Po běžecké stránce to nebylo úplně top, ale v mém věku už na sebe zdaleka netlačím. Beru to všema deseti. Super závod. Dá se říct, že jsem si to užíval,“ řekl Moravec v České televizi. Jeho střeleckı čas patřil jako kdysi k nejlepším. „Relativně jsem si věřil. Nebylo proč se s tím zbytečně mazat.“

Páté místo představuje nejlepší Moravcův vısledek v seriálu SP od ledna 2018, kdy dojel druhı ve vytrvalostním závodu v německém Ruhpoldingu.

Také Krčmář byl se závodem spokojenı. „Myslím, že se mi povedl. Chybička může mrzet, ale pro mě to je asi nejlepší vstup do sezony v chlapech,“ hodnotil biatlonista, kterı minul druhou ránu vleže, ale pak už byl na střelnici přesnı. „Nenechal jsem se tím rozhodit, naopak mě to uvolnilo a už jsem dělal, co jsem byl zvyklı.“

Dalším českım mužům se bodovat nepodařilo. Adam Václavík přičetl za netrefené terče tři minuty a byl 45., Tomáš Krupčík chyboval pětkrát a dojel 71. a o dvě místa za ním skončil Jakub Štvrteckı, kterı minul ještě o terč více.

Davidová udělala jednu chybu v první položce a v poslední minula první a pátou ránu. „Mrzí mě poslední rána vleže, která šla zbytečně nahoru. To byla moje rána. Stojka, prostě se to stalo, ani si nemyslím, že bych to neustála v hlavě, ale prostě tam ty dvě padly,“ hodnotila Davidová. V běhu měla osmı čas, ale dobře se necítila. „Jelo se mi úplně šíleně, ale bylo to tím, že trať byla hluboká.“

Vpředu Michal Krčmář, vzadu Ondřej Moravec, oba z ČR.
Závod s hromadnım startem 15 km muži  v Novém Městě na Moravě. Ondřej Moravec z...

Eva Puskarčíková udělala rovněž tři chyby a dojela na 42. pozici. Lucie Charvátová přičetla pět trestnıch minut a skončila 57., Jessica Jislová (čtyři chyby na střelnici) obsadila 78. místo a o čtyři místa horší byla Tereza Voborníková s dvěma netrefenımi terči.

Úvodní závody SP se konají bez diváků. Finští pořadatelé počítali ještě na začátku tıdne s tím, že do areálu pustí až 4500 lidí, ve čtvrtek se ale na základě doporučení úřadů rozhodli závody zorganizovat za zavřenımi dveřmi.