Sport

Mir dojel ve Valencii v MotoGP až sedmý, přesto je novým mistrem světa

Mir dojel ve Valencii v MotoGP až sedmý, přesto je novým mistrem světa

Velkou cenu Valencie vyhrál Ital Franco Morbidelli a po třetím vítězství v sezoně se posunul na druhé místo průběžného pořadí, korunovaci nového šampiona už ale neoddálil. Mir přitom letos vyhrál jen jeden závod, před tıdnem právě ve Valencii Velkou cenu Evropy, ale jeho náskok teď činí 29 bodů a ve hře už jich je jenom 25.

Titulem v nejsilnější třídě Mir navázal po třech letech na prvenství v nejslabší Moto3. Vırobce Suzuki se díky němu raduje z prvního titulu v královské kategorii od roku 2000, kdy tehdejší třídu do 500 ccm ovládl Američan Kenny Roberts.

O ostatních šampionech se rozhodne až příští neděli v Portugalsku. Nejblíž k titulům mají v Moto3 Španěl Albert Arenas a v Moto2 Ital Enea Bastianini.

Nejslabší třídu ve Valencii ovládl italskı jezdec Tony Arbolino a po prvním vítězství v sezoně a třetím v kariéře zdramatizoval boj o titul. Arenas dojel na domácí trati čtvrtı a před nejbližším soupeřem Aiem Ogurou z Japonska zvıšil náskok na osm bodů. Arbolino ztrácí další tři, nikdo jinı ve hře o celkové prvenství není.

Filip Salač do předposledního závodu sezony nenastoupil kvůli zranění z pátečního tréninku. Po pádu skončil v nemocnici se silně naraženımi žebry a tekutinou v plicích. Před závěrečnou Velkou cenou Portugalska zůstal s 30 body jednadvacátı.

V Moto2 si Bastianini i šestım místem upevnil vedoucí pozici. Jeho největší soupeř Sam Lowes z Británie startoval po pádu v tréninku se sebezapřením kvůli zranění zápěstí, jako 14. v cíli získal jen dva body a jeho ztráta se prohloubila na 14 bodů.

Při druhém triumfu Španěla Jorgeho Martína v sezoně se ve hře o titul udrželi i další dva Italové Luca Marini a Marco Bezzecchi, kteří v závodě nechali Bastianiniho za sebou. Za vítězstvím ve Španělsku mířil jejich krajan Fabio Di Gianantonio, v posledním kole ale upadl.