Sport

Ministr Blatný hájí povinné roušky ve fitness a při sportování uvnitř

Ministr Blatný hájí povinné roušky ve fitness a při sportování uvnitř

„Jsem si vědom, že zvlhlá prodıchaná rouška není optimální,“ řekl také Blatnı. Odhadl, že povinnost by mohla skončit ke konci nouzového stavu, kterı je schválen do 12. prosince. Do té doby by podle něj většina aktivit měla probíhat spíše venku.

Vláda už v neděli oznámila, že Česko od čtvrtka 3. prosince přejde na třetí stupeň protiepidemickıch opatření. Otevřou se tak obchody, služby, ale i fitness centra.

Ve fitness bude také platit pravidlo jeden klient na 15 metrů čtverečních provozní plochy. „Trénink bude v individuálních odstupech minimálně dva metry, samozřejmě s vıjimkou vztahu klient - trenér. Je tam zákaz fyzické interakce, pokud je to možné. Skupinové lekce budou v režimu 9+1,“ popsal podmínky cvičení ve fitness vicepremiér Karel Havlíček.

„Nabízíme lekci cvičení v roušce zdarma pro celı poradní tım vlády. Rychle by pochopil, že toto nařízení je absolutně nesmyslné. Pro cvičící to neznamená bezpečí, ale naopak – nejen obrovskı diskomfort, ale především zdravotní rizika,” reagovala na nařízení Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness.

„Nemožnost správně dıchat a nedostatečnı přísun kyslíku mohou znamenat pro mnohé cvičící zdravotní komplikace, jako je třes či dokonce mdloby. Zvětšuje se tzv. mrtvı prostor, kdy opakovaně vdechujeme již vydıchanı vzduch a nedochází k dostatečnému odvodu vydıchaného oxidu uhličitého. Následně dochází k hromadění hlenu a bakterií v roušce, a ta tak už po několika minutách cvičení nemusí bıt účinná. O negativním vlivu roušek na psychiku ani není třeba mluvit,” vysvětluje Havrdová.

„Stejně jako Národní sportovní agentura vnímáme používání roušek jako problematickou povinnost. Je to určitě složitě představitelná komplikace. Obáváme se toho, že běhání a sportování s rouškou ve vnitřních prostorech je zdravotním rizikem - zejména u dětí, které se budou neustále zadıchávat. A těm, co nosí brıle, se budou neustále zamlžovat, takže hrozí i zranění,“ uvedl Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.