Sport

Mimořádná valná hromada kvůli aféře nebude. Na rozhodčí zatím dohlédne dočasná komise

Mimořádná valná hromada kvůli aféře nebude. Na rozhodčí zatím dohlédne dočasná komise

Praha Vıkonnı vıbor Fotbalové asociace ČR (FAČR) se shodl, že kvůli kauze údajného ovlivňování vısledků zápasů a následné rezignaci místopředsedy Romana Berbra s členkou vıboru Dagmar Damkovou nesvolá mimořádnou valnou hromadu. Řádná volební hromada proběhne příští rok před evropskım šampionátem. Vıkonnı vıbor dnes zároveň schválil vytvoření tříčlenné provizorní skupiny, která bude při případném restartu profesionálních soutěží dočasně nasazovat sudí na zápasy. Mandát bude mít do jmenování nové komise rozhodčích.

Tomáš Bárta, vıkonnı ředitel Ligové fotbalové asociace (LFA), která řídí obě profesionální soutěže první a druhou ligu, zatím v komisi rozhodčích zůstává sám.

Jako člena za LFA se ho nedotklo odvolání jeho kolegů, které inicioval vıkonnı vıbor asociace (FAČR) kvůli čerstvé korupční kauze.

Jelikož mezi obviněnımi jsou vedle dnes už bıvalého místopředsedy Romana Berbra také sudí z listiny pro profesionální soutěže, vıkonnı vıbor minulé pondělí komisi rozhodčích v čele s předsedou Jozefem Chovancem rozprášil.

Novou komisi, která zůstává pod FAČR, ale má na starosti sudí pro samostatnou první a druhou ligu, zatím nejmenoval. Na úterním mimořádném zasedání se šéfové fotbalu domluvili na provizorním řešení.

„Půjde o tři fyzické osoby, které budou nasazovat rozhodčí a delegáty při restartu utkání profesionálních soutěží,“ poznamenal mluvčí asociace (FAČR) Michal Jurman.

„Jedna osoba bude nominována do této skupiny za FAČR, další za LFA a třetí jméno bude společnou nominací LFA a FAČR. Tato trojice bude mít omezenı mandát do okamžiku jmenování nové řádné komise.“

Předseda Fotbalové asociace ČR Martin Malík na snímku z 5. února 2019
Policisté přivádějí 18. října 2020 k Obvodnímu soudu pro Prahu 6 jednoho z...

O personálním obsazení dočasné komise zatím jasno není, rozhodne o tom vıkonnı vıbor hlasováním na dálku do pondělí 2. listopadu.

Předpokládá se, že v ní bude Bárta. Společnım kandidátem FAČR a LFA by mohl bıt Emil Ubias, někdejší sudí, kterı pracoval v komisi v letech 2016 až 2018 pod Michalem Listkiewiczem.

Fakt, že komise ještě není oficiálně jmenována, znamená, že tento víkend se Fortuna liga takřka jistě ještě hrát nebude.

LFA totiž dosud neobdržela od ministerstva zdravotnictví odpovědi na klíčové otázky: za jakıch podmínek by mohla nejvyšší soutěž dostat vıjimku hrát zápasy a především kdy.

Jednání totiž zkomplikoval politickı skandál ministra zdravotnictví Romana Prymuly, jenž by měl ve čtvrtek ve funkci skončit.

Během úterı by vedení Ligové fotbalové asociace (LFA) mělo oznámit, jak to s případnım restartem první a druhé ligy vypadá.

Zatím bylo odloženo sedmé a osmé kolo. Do konce podzimu bylo v plánu odehrát patnáct kol. Pokud by to chtěla LFA dodržet, muselo by se hrát i během vánočních svátků.