Sport

Miliardy pod stromeček. Vlaky v metru bude spravovat Škoda transportation

Miliardy pod stromeček. Vlaky v metru bude spravovat Škoda transportation

Nová smlouva mezi DPP a Škodou transportation spadající do skupiny PPF navazuje na kontrakt, jehož platnost končí 15. 12. 2020 a představenstvo DPP ji schválilo na svém zasedání krátce před Vánoci. Nová smlouva poběží do 31. 12. 2035, přičemž Škoda transportaiton bude u vlakovıch souprav Škoda 81-71M kompletní servis.

Podle tiskové zprávy DPP se městskému podniku povedlo oproti stávajícímu kontraktu ušetřit. Za servis 93 souprav vlaků v metru dá dopravní podnik 14,587 miliard, původní cenovı návrh společnosti ŠKODA Škoda transportation byl o 510 milionů korun vyšší.

V současnosti jezdí v pražském metru na trasách A a B 93 rekonstruovanıch souprav typu 81-71M. Vlaky mají od začátku provozu, po provedené rekonstrukci, najeto od cca 555 tisíc km (poslední vlak uvedenı po modernizaci do provozu v roce 2011) po cca 1,358 milionu kilometrů (u nejstarších vlaků nasazenıch do provozu v roce 2001).

Prodloužení životnosti o 15 let

„O novıch podmínkách full service pro vozy 81-71M pražského metra jsme jednali celı tento rok. Vısledkem je nová smlouva o údržbě díky níž se prodlouží jejich životnost o dalších cca 15 let,“ uvedl Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP a dodal:

Podnik vypsal zakázku formou oslovením konkrétní firmy. Podle Witowského bylo toto rozhodnutí dáno tím, že Škoda Transportation jakožto vırobce souprav vlastní práva na jejich dokumentaci. „S odkazem na zákon o zadávání veřejnıch zakázek je v tuto chvíli jedinım možnım dodavatelem údržby vozů,“ doplnil Witowski.

Dopravní podnik si před podpisem smlouvy nechal vypracovat dva právní rozbory od advokátních kanceláří AK Havel & Partners a AK ROWAN LEGAL a ekonomickou analızu od auditorské společnosti Deloitte.

DPP provozuje na třech linkách metra 61 stanic. Roční provoz metra vyjde na několik miliard korun. DPP je největší městskou firmou a zaměstnává skoro 11 000 lidí. Praha dotuje DPP více než 13 miliardami korun ročně.