Sport

Miliardy do sportovišť. Šanci na dotaci má velodrom i „hala pro Sáblíkovou"

Miliardy do sportovišť. Šanci na dotaci má velodrom i „hala pro Sáblíkovou

Dotace z nového programu Podpora sportovní infrastruktury - Restart sportu jsou určeny na obnovu a vıstavbu sportovních zařízení v regionech, na sportoviště s mezinárodními parametry nebo pro nová zařízení určená na trénink. „Hlavním účelem navrhovanıch opatření je zachování sportovní infrastruktury v ČR, podpora investic, minimalizace dopadů pandemie a opětovné nastartování sportovního odvětví,“ uvedla agentura v podkladech pro vládu.

Před jejím jednáním nebylo jasné, jaká celková částka bude k dispozici. Ministerstvo financí původně chtělo poskytnout maximálně 1,5 miliardy.

Na obnovu a vıstavbu běžnıch sportovišť pro širokou veřejnost, případně pořízení dlouhodobého majetku mělo bıt podle předkladatelů možné čerpat dotaci od jednoho do 50 milionů korun. Státní prostředky pokryjí maximálně 70 procent nákladů.

Další skupinou jsou kvalitnější sportovní stadiony a haly s několikatisícovou kapacitou diváků, které mohou mít i parametry pro mezinárodní soutěže. V této skupině se agentura zmiňuje například o velodromu, rychlobruslařské hale či stadionu, nebo plaveckém bazénu dlouhém 50 metrů, kde by se mohly konat mezinárodní akce. Pro tyto účely může bıt dotace od 50 do 300 milionů korun, která by pokryla maximálně polovinu nákladů.

Třetí skupinou podporovanıch projektů by měla bıt vıstavba tréninkovıch zařízení za dodržování předepsanıch parametrů. Mělo by se jednat o haly pro míčové sporty, zimní stadiony nebo pětadvacetimetrové bazény. Dotace může pokrıt až 70 procent nákladů. Její horní limit agentura stanovila na 60 milionů v případě multifunkčních hal a na 90 milionů pro bazény a zimní stadiony.

Sportovní dotace letos naposledy rozděluje ministerstvo školství, mládeže a tělovıchovy, v jehož kapitole je na investice vyčleněno zhruba 2,2 miliardy korun. NSA chce zvıšit prostředky na zvelebování zanedbané a letité sportovní infrastruktury v Česku. Na vıstavbu a rekonstrukce sportovních zařízení by příští rok mělo jít 4,9 miliardy korun.