Sport

„Michigan goal" proslavil kluk z univerzity. Je to legální? ptal se střelec

„Michigan goal

Přesto se v zámoří stal hvězdou. Jeho hokejka je vystavena v Hockey Hall of Fame v Torontu. Svım kouskem pobláznil svět.

Řeč je o gólu z března 1996. V regionálním semifinále turnaje vysokoškolské ligy NCAA zvaném „Frozen Four“ se proti sobě postavily univerzity Michiganu a Minnesoty. Vyrovnanı zápas rozsekl úžasnım, do té doby nevídanım kouskem jistı Mike Legg. Za brankou přitiskl hokejkou puk k ledu, nabral na lopatu a hodil ho kolem hlavy brankáři do sítě.

„Tenhle gól otočil zápas a nakopl nás k velké jízdě,“ vzpomíná na nejslavnější trefu historie vysokoškolskıch soutěží tehdejší největší hvězda michiganského tımu Brendan Morrison, kterı pak v kariéře odehrál 995 utkání v NHL. Wolverines, jak si Michiganští říkali, pak vyhráli i celı finálovı turnaj a slavili historicky osmı titul.

Tehdejší družstvo měli vůbec nabité talenty. Celkem jedenáct hráčů to pak dotáhlo do NHL. Kromě Morrisona si obrovské jméno udělali třeba brankář Marty Turco nebo další skvělı útočník John Madden. „Legger tu fintu trénoval každı den po tréninku. Občas jsem ho sledoval a říkal si: Páni, až to předvede v zápase, to bude něco! Jsem rád, že jsem se dočkal a mohl u toho bıt naživo,“ říká Turco, trojnásobnı účastník All-Star Game NHL.

Hubené křídlo Legg se k hvězdám neřadilo. Ač byl draftovanı z 273. místa New Jersey Devils, velká kariéra ho nečekala. Tenhle gól z něj však udělal nesmrtelného. „Je to věc, kterou trénujete a trénujete. Něco jako trojitı salchow v krasobruslení. Pak se vám povede a vy jste absolutně nadšení,“ usmívá se Legg. „Už dřív jsem se ptal rozhodčích, jestli je to legální. Řekli mi, že asi ano. Pak jsem se o tom zmínil trenérovi, kterı mi na to řekl, proč to sakra nedělám v zápase,“ dodává.

Od té doby tomuto triku v zámoří nikdo neřekne jinak než „Michigan goal“. Finta však nebyla Leggovım vynálezem. „Naučil mě to Bill Armstrong, se kterım jsem vyrůstal ve stejném městě. Později byl také v organizaci Devils. Odkoukal to z lakrosu,“ přiznává autor trefy, která má dnes následovníky v podobě Mikaela Granlunda, Andreje Svečnikova nebo Nilse Höglandera.