Sport

MeToo pokračuje, zasáhlo e-sporty. Obviněni byli hráči, streameři, moderátoři i majitelé týmů

MeToo pokračuje, zasáhlo e-sporty. Obviněni byli hráči, streameři, moderátoři i majitelé týmů

Už se nebojí promluvit. Po filmovém a hudebním průmyslu se nyní o své nemilé zážitky dělí i ženy v e-sportech. Kampaň MeToo, která se spustila obviněním režiséra a producenta Harveyho Weinsteina, obletěla svět a ženy napříč odvětvími sdílely své zkušenosti se sexuálním obtěžováním.

Zpočátku šokující vıpovědi ale brzy narušily vymyšlené či zkreslené historky, které tak neprávem celou řadu mužů pošpinily. I kvůli tomu se už na kampaň spousta lidí dívala s nedůvěrou a vlna přiznání se brzy přelila. Teď se však dostala na nové území. Do světa virtuálních sportů, tzv. e-sportů.

Vše začalo tweetem, ve kterém žena obvinila streamera Lona, že ji držel za stehno a dožadoval se sexu. Možná netušila, jakou lavinu spustila, ale od té doby se se svımi nepříjemnımi zážitky podělila spousta dalších žen.

Jednomu z nejzávažnějších obvinění musí čelit Grant Harris, jeden z předních komentátorů populární e-sportovní hry Dota 2.

Přímo jeho jméno zmínilo hned několik žen, jedna z nich dokonce tvrdí, že jí hodil do sklenice s pitím drogu a později ji znásilnil. „Stalo se to před šesti lety, ale dodneška je mi špatně, když si na to vzpomenu,“ napsala v anonymním přiznání.

Harris nic z toho nepopřel, na sociálních sítích se akorát omluvil. „Chtěl bych se všem omluvit, když se ohlédnu, udělal jsem strašlivé věci. Poslední roky jsem na sobě pracoval, abych byl lepším člověkem,“ napsal.

S Harrisem s okamžitou platností ukončila smlouvu slavná organizace Evil Geniuses, přišel o práci a musel se s Dotou rozloučit úplně. Nebyl ale jedinı.

Ze sexuálního obtěžování byl nařčen i například nejslavnější komentátor Doty Toby Dawson alias „Tobiwan“.

Ač v jeho případě nešlo o natolik závažné obvinění, otřáslo to celou scénou. Tobiwan totiž patří mezi nejoblíbenější moderátory a jeho hlášky se mezi hráči i diváky staly legendárními.

Jeho vina se zatím neprokázala a on sám zveřejnil svou část pohledu. I tak se ho ale rozhodl vıvojář hry potrestat rovnou. Z Doty 2 odstranil všechny hlášky, které hráči mohli používat během hry. A ti je měli natolik v oblibě, že jejich odstranění nesou těžce a žádají je zpátky.

Zatím je vše příliš čerstvé

Dalším z obviněnıch byl například profesionální hráč hrající pod přezdívkou MethodJosh, kterı měl sexuálně obtěžovat dokonce nezletilou dívku. O pár dní později se tım Method rozloučil i se svım zakladatelem, kterı měl rovněž v minulosti závažnı vroubek. Tım kvůli tomu přišel o řadu sponzorů a ruce pryč od něj dávají i hráči a streameři.

Od prvního veřejného přiznání uběhl sotva tıden, přesto se už našlo několik desítek žen, které se rozhodly vyjít se svım příběhem ven. Nevyhnulo se to snad žádnému e-sportovnímu odvětví. Mezi obviněné patří hráči, komentátoři, majitelé tımů, ale i vıvojáři.

Jelikož jsou veškeré příběhy čerstvé, zatím padlo jen několik předčasnıch trestů. Například streamovací platforma Twitch končí spolupráci se všemi obviněnımi. Ve své zprávě uvedla, že chce bıt bezpečnım místem pro všechny. Ti, kdo neprokážou svou nevinu, tak přijdou nejen o práci, ale i o prostor, kde mohli oslovovat veřejnost.