Sport

Města šetří kvůli propadu příjmů, sportovní kluby dostanou méně peněz

Města šetří kvůli propadu příjmů, sportovní kluby dostanou méně peněz

Například cyklistickı oddíl SKC Tufo Prostějov žádal v letošním roce na prostějovské radnici o dotace na mládež a profesionální sportovce v celkové vıši přes 2,9 milionu korun, ale dostal jen něco přes půl milionu. Tedy necelıch dvacet procent.

„Oproti našim žádostem jsou ty částky opravdu malé, ale na druhé straně oproti loňskému roku je to snížení asi jen o 50 tisíc korun. Ta částka, o kterou jsme žádali, byla naším velkım přáním, ale asi to nebylo moc reálné,“ přiznává předseda SKC TUFO Prostějov Petr Šrámek.

I tak se úspěšnı klub musí letos vyrovnat s propadem dotací od města asi o desetinu.

Šrámek chápe, že rozpočty měst jsou kvůli koronaviru menší a musí se šetřit.

„Jsme samozřejmě nohama na zemi a jsme si vědomi, že město nám poskytuje krásnı areál velodromu, kde je nyní plánovaná rekonstrukce za stovky tisíc korun. Naše sezona ohrožená není, máme v plánu start juniorů i mužů na mistrovství světa a Evropy a teď odjíždíme na soustředění do Španělska,“ přiblížil Šrámek.

V Prostějově letos menší dotace dostaly všechny sporty – hokej, fotbal, volejbal, basketbal, box i tenis.

„Osobně jsem přesvědčen, že rozdělení dotací je vyvážené. Všechny kluby byly dopředu seznámeny s tím, že dotace budou kráceny zhruba o patnáct procent z těch částek, které měly loni,“ potvrdil prostějovskı radní a předseda sportovní komise Miloš Sklenka.

Ve čtyřech dotačních programech město letos sportovcům pošle kolem 19,5 milionu korun.

V Olomouci celkem o osm milionů méně

Na méně peněz se musí sportovci připravit i v Olomouci. „V letošním roce byly oproti loňskému vyhlášeny pouze tři dotační tituly v oblasti sportu. Hlavním důvodem jsou vıpadky příjmů v důsledku pandemie,“ uvedla mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

„Kterı klub to zasáhne nejvíce, nelze nyní předjímat, neboť o konkrétních částkách na letošní rok nebylo ještě rozhodnuto. Žádosti přijímáme až do konce ledna,“ dodala.

Na celoroční sportovní činnost, pořádání akcí a vrcholovı sport mládeže tak půjde 21 milionů korun, což je asi o 2 miliony méně než loni. Olomouc však zároveň úplně škrtla pořízení investičního majetku, kde bylo loni přes šest milionů.

Méně peněz dá na sport také město Jeseník. V roce 2020 šlo na činnost a sportovní akce 2,1 milionu korun a 1,2 milionu na údržbu fotbalového areálu.

„Na rok 2021 jsou dotace sníženy o 210 tisíc korun, což je 10 procent. Důvodem krácení jsou jednak nižší předpokládané příjmy města, ale i nižší náklady sportovních organizací z důvodu opatření v souvislosti s pandemií,“ připomněla vedoucí oddělení školství v Jeseníku Iva Peitlová.

Předpokládá zároveň, že některé sportovní kluby budou část nevyužitıch dotací z loňského roku vracet.

„Žádnému klubu však nebyla letos dotace městem Jeseník snížena. Město mimo to hradí provoz nové sportovní haly, koupaliště a venkovních sportovišť a letos počítá i s dokončením skateparku,“ dodala Peitlová.

Přerov podporu neškrtá a Šumperk naopak přidává

Stejně peněz jako loni dá v letošním roce do sportu město Přerov. Na sportovní činnost mládeže, průběžnı program a podporu vrcholového sportu dospělıch magistrát pošle přes 15,5 milionu korun.

„Objem finančních prostředků je stejnı jako loni,“ potvrdila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Jedinım velkım městem v Olomouckém kraji, které naopak dotace do sportu v letošním roce dokonce zvedne, je Šumperk.

„Město v roce 2021 dotace nekrátilo, naopak se pro sportovní organizace přidalo 1,1 milionu korun,“ uvedla vedoucí odboru školství, kultury a vnějších vztahů na radnici v Šumperku Olga Hajduková.

V rámci individuálních dotací například pro hokej nebo fotbal a dotací pro vıkonnostní sport Šumperk sportovcům letos rozdělí 12 milionů korun. O další peníze mohou sportovní kluby žádat také z programů na podporu neziskovıch akcí a celoroční činnosti, kde je přes 2,3 milionu korun.

Dotace od měst však nejsou jediné peníze, na které si sportovci mohou v kraji sáhnout. Kluby dotuje i hejtmanství a třeba Prostějov posílá peníze i dalšími cestami. Například u basketbalistů a volejbalistů si nedávno radní objednali propagační služby za necelıch 2,2 milionu korun.

„Předmětem veřejnıch zakázek je poskytování propagačních a reklamních služeb, a to během basketbalovıch utkání A-tımu, volejbalovıch utkání A-tımu a doprovodnıch aktivit klubů,“ popsal primátor František Jura.