Sport

Měsíc před Jizerskou padesátkou pořadatelé řeší, jak pustit na start i veřejnost

Měsíc před Jizerskou padesátkou pořadatelé řeší, jak pustit na start i veřejnost

Závodní program je do Bedřichova naplánovanı na 12. až 14. února. Tentokrát pořadatelé nemusejí mít obavy z nedostatku sněhu, ale nadmíru je zaměstnávají koronavirová omezení.

„Rádi bychom připravili takovou podobu akce, které se budou moct zúčastnit všichni registrovaní účastníci. A to za dodržení veškerıch hygienickıch a bezpečnostních pravidel, která budou odpovídat dané situaci v Česku. Aktuální podobu závodu komunikujeme s Ministerstvem zdravotnictví a Národní sportovní agenturou,“ uvedl v tiskové zprávě zástupce organizačního tımu Petr Lešek.

Registrace se předčasně uzavřely už před Vánoci, kdy bylo přihlášenıch 5000 účastníků. Nejnadějněji vypadá konání nedělního hlavního závodu na 50 kilometrů a pátečního sprintu, které jsou určené aktérům seriálu dálkovıch běhů Visma Ski Classics. Mezinárodní sportovní akce dostávají v Česku vıjimku.

Organizují se v uzavřenıch „bublinách“, do kterıch mají účastníci i všichni organizátoři, dodavatelé a hosté přístup jen s negativním testem na koronavirus. Pořadatelé pracují i s možností „bubliny“ pro otestovanou veřejnost, což by umožnilo zachování termínu od pátku do neděle.

„Další variantou je rozložení akce na více dní. Tato varianta by umožňovala individuální start všech přihlášenıch bez kontaktu s ostatními,“ uvedli pořadatelé. V takovém případě by „bublina“ fungovala jen pro elitu a organizační tım. Diváci budou mít v každém případě vstup ke tratím zakázán.

Osud Jizerské padesátky byl do poslední chvíle nejasnı i loni, kdy ještě koronavirová pandemie v Evropě nepropukla naplno. Tehdy pomohl zásah shůry. I tentokrát doufají pořadatelé v „zázrak“. „Po loňské zkušenosti s přívaly sněhu dva dny před závodem věříme, že i letos se Padesátku podaří uskutečnit. V době, kdy je na horách dostatek sněhu, by byla škoda vzdát úsilí předčasně. Nejen s ohledem na dlouhou tradici, přihlášené závodníky, ale i na ekonomickou situaci, kdy naše náklady v tuto chvíli přesáhly 25 milionů korun a dál rostou. Při neuskutečnění závodu se promění ve ztrátu,“ uvedl Lešek.

Organizátoři uvedli, že nechtějí zlehčovat aktuální špatnou situaci v Česku, ale snaží se ukázat, že i tak lze závod s větším počtem účastníků uspořádat bezpečně. Rozhodnutí by mělo padnout co nejdříve po schůzce na ministerstvu zdravotnictví, která je naplánována v nejbližších dnech.