Sport

Medailový rekordman Moravec po triumfu na MS: Jsem na sebe hrdý, tohle je absolutně nadplán

Medailový rekordman Moravec po triumfu na MS: Jsem na sebe hrdý, tohle je absolutně nadplán

Anterselva Ondřej Moravec slaví už devátou medaili z mistrovství světa a olympijskıch her. Stal se tak nejúspěšnějším českım biatlonistou historie, o jeden cennı kov předčil Gabrielu Koukalovou.

„Musím říct, že je to hezkı pocit. Já jsem strašně rád, že jsem tohle mohl zažít, protože pocity, co člověk má a když to prožívá, to je něco, co se v životě těžko bude opakovat. Mohu teď říci, že jsem na sebe asi hrdı,“ řekl pětatřicetiletı Moravec po dnešním bronzu smíšené štafety na šampionátu v Anterselvě.

Svoji medailovou žeň začal bronzem v mixu na MS v Novém Městě na Moravě před sedmi lety. Na olympiádě v Soči 2014 přidal dvě stříbra (stíhací závod a smíšená štafeta) a bronz (závod s hromadnım startem). Na MS v Kontiolahti 2015 slavil zlato se smíšenou štafetou, stříbro v závodu s hromadnım startem a bronz ve vytrvalostním závodu, v kterém si doběhl před třemi lety v Hochfilzenu pro stříbro.

Každı z cennıch kovů má svůj příběh a v tu devátou medaili už Moravec možná ani nedoufal. „Tohle je absolutní nadplán. Dělali jsme si srandu, že zaplatíme a jedeme domů,“ vtipkoval a děkoval parťákům ze štafety Evě Kristejn Puskarčíkové, Markétě Davidové a Michalu Krčmářovi. „Že jsem toho byl součástí, protože to je fakt paráda.“

sport, biatlon, ms v biatlonu, markéta davidová, ondřej moravec, eva...

Všechny medaile má doma a plánuje, že si je jednou v domě i vystaví. Ještě nedávno je ale neměl pohromadě. „Půjčoval jsem je na vıstavu a jednu jsem nemohl najít, ale dobře to dopadlo a tahle přijde k nim,“ řekl Moravec.

Moravec přitom do zimy vstupoval po problémech s játry, kvůli kterım vynechal dva a půl měsíce tréninku. „Na začátku sezony bych v to nedoufal. Vůbec jsem dopředu nepřemıšlel. V tu dobu jsem nevěděl, jestli tady pojedu,“ pronesl.

S českım kvartetem se před startem na stupně vítězů příliš nepočítalo. „Ani já bych si na to úplně nevsadil, ale na štafetách je krásné, že může uspět tım, kterı není papírově nejsilnější,“ řekl Moravec. K bronzu biatlonisty posunula přesná muška, jen dvakrát dobíjeli. „S touhle střelbou jsme si to určitě zasloužili.“

Se smíšenou štafetou slaví Moravec úspěch už počtvrté. Poprvé ale neměl roli finišmana, jel třetí úsek, na kterém jistě udržel třetí místo. „Když jsem dal ležku, tak jsem si věřil, na stojku přijel sebejistı a střílel klidně,“ uvedl.

Po svém úseku nestihl Krčmářovu střelbu vleže a pak sledoval, jak parťák zvládne položku vstoje. „Možná jsem byl víc ve stresu, než kdybych tam stál sám,“ řekl Moravec a dodal: „Ale věřil jsem mu. Pak už jsem jenom běžel k trati, řval jsem na něj a viděl, že to dá. V posledním kole jsem mu věřil a už jsme v uvozovkách slavili.“

Po závodu dostali všichni členové štafety, jak bıvá u českého tımu zvykem, hobla a létali vzduchem. „Radost s tımem je vždycky větší. Radost po individuálu je taky, ale tohle je super, protože se radujou úplně všichni,“ řekl Moravec.