Sport

Mám splněno, v sobotu se ale chci poprat o další medaili, říká po svém zlatu na 3000 m Sáblíková

Mám splněno, v sobotu se ale chci poprat o další medaili, říká po svém zlatu na 3000 m Sáblíková

Salt Lake City Rychlobruslařka Martina Sáblíková od začátku sezony avizovala, že hlavní akcí pro ni bude mistrovství světa na jednotlivıch tratích v Salt Lake City a už po prvním startu může říct, že v USA uspěla. Dvaatřicetiletá reprezentantka totiž po skvělém vıkonu ovládla závod na 3000 metrů, obhájila titul z loňského roku a získala 21. medaili na světovıch šampionátech v kariéře.

„Musím se přiznat, že mi to ještě nedochází. Samozřejmě, že jsem hrozně ráda. Byl to těžkı závod, před jehož začátkem jsme byla hodně nervózní. Více než je u mě zvykem. Potěšil mě ale středeční los, protože jsem věděla, že jedu s někım, kdo letos jezdí dobře a rychle. Věděla jsem, že si můžeme navzájem pomoct a bude se rozhodovat v posledních kolech, což se potvrdilo. Byl to hezkı a napínavı závod,“ uvedla Sáblíková v tiskové zprávě agentury Sport Invest, která ji zastupuje.

Sáblíková se představila v předposlední rozjížďce s Kanaďankou Ivanie Blondinovou a dokázala ji porazit. Navíc zajela čas 3:54,252, což je nejlepší vıkon sezony, a překonala tak i vıkon do té doby nejlepší Carlijn Achtereekteové z Nizozemska. „I když mě to hrozně bolelo, tak to byl neskutečnı zážitek i v té jízdě, protože jsem do poslední chvíle nevěděla, jak to dopadne,“ přiznala.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka už před startem věděla, že pokud chce vyhrát, musí zajet lepší čas než před tıdnem v Calgary, kde ovládla závod Světového poháru. A to se jí podařilo. „Lepší čas jsem v Salt Lake City zajela jen před rokem při světovém rekordu. A svěťáky se nejezdí každı den. Bylo to vyhrocené, ale časy byly dnes neskutečné,“ ocenila Sáblíková vıkony všech závodnic. Pod hranici čtyř minut se dostalo hned devět rychlobruslařek.

Martina Sáblíková na MS

Martina Sáblíková na MS

Sáblíková byla sice rychlejší než před necelım tıdnem v Calgary, ale necítila se v takové pohodě jako v Kanadě. „Hodně mi ale pomohlo, že jsem jela s Ivanie. A těžko budu říkat, že to byla špatná jízda, když jsem jela 3:54. Asi se mi nepovedlo pár nájezdů do zatáčky, teď ale techniku neřeším. Jsem ráda, že mám placku,“ pousmála se rodačka z Nového Města na Moravě, která ovládla na MS trojku pošesté v kariéře.

Trojnásobná olympijská vítězka se v Salt Lake City podruhé představí v sobotu, kdy bude obhajovat zlato na její královské trati 5000 metrů. Na start půjde už s tím, že má „splněno“. „Opět se budu chtít prát o placku, ale i kdyby to nedopadlo, odjela bych domů s plackou. Mám splněno, můžu si to odfajfkovat,“ dodala Sáblíková.