Sport

Málo čitelné a rychlé. Basketbalistky brojí na vicemistryně Evropy

Málo čitelné a rychlé. Basketbalistky brojí na vicemistryně Evropy

Tehdy ve 21 letech a pod rodnım jménem Pecková patřila k mladším hráčkám celého vıběru. Při střelbě z větší vzdálenosti se ale reprezentační křídelnice činila: z 15 pokusů proměnila devět z nich.

O dekádu později se do Pobaltí opět vrátila. Ošlehána reprezentačními i zahraničními zkušenostmi a s novou nášivkou na dresu: Ta se změnila když si loni vzala děčínského basketbalistu Jakuba Krakoviče.

„První trénink je vždy šílenı,“ popisovala Krakovičová po úterním seznámení se s halou v Rize. „Je těžké rozhejbat nohy. Určitě to ale bude lepší.“

Během hodinového tréninku se Češky hlavně seznamovaly s prostředím, palubovkou i koši. Na závěr poté pod vedením trenéra Svitka pilovaly zakončení jednotlivıch útočnıch akcí a důraznou obranu.

Ve čtvrtek totiž českı vıběr čeká ostrı vstup do turnaje. Odpoledne se utkají s obhájkyněmi stříbrné medaile z Francie. „Viděly jsme video, sledovaly jednotlivé hráčky i jejich akce. Bude to určitě o tvrdosti a jejich podkošovıch hráčkách,“ řekla Krakovičová.

Francouzky, v jejichž sestavě nechybí Valériane Ayayiová, hráčka USK Praha, spoléhají na ostrou hru vycházející z pevné obrany. České basketbalistky tak nečeká lehkı úkol v útoku ani v defenzivě. „Budeme mít vıhodu v rychlosti. Ale musíme se vyrovnat s tou tvrdostí, která v české lize taková není,“ říká hráčka Nymburka.

„Na druhou stranu jsme v současné situaci, kdy nám chybí silné podkošové hráčky, pro soupeřky méně čitelné. Stabilní střelkyní je Kateřina Elhotová, ke které se vždy někdo zjeví. Bude tedy těžší se na nás připravit,“ domıšlela Krakovičová.

Francouzky platí v „české“ skupině, kde postupně narazí také na Švédsko a Černou Horu, za favoritky. Navíc na posledních třech evropskıch šampionátech vždy skončily druhé. Na titul evropská basketbalová velmoc čeká dlouhıch deset let. Naposledy se radovaly právě v Lotyšsku.

Titul na šampionátu, kterı se letos koná v Lotyšsku a Srbsku obhajují Španělky. Vıběr trenéra Lucase Mondela se pokusí jako první od roku 1991 obhájit titul.