Sport

Ligový výbor LFA posílá Opavu kvůli šíření koronaviru k disciplinárce

Ligový výbor LFA posílá Opavu kvůli šíření koronaviru k disciplinárce

Závěr skupiny, kterı už na začátku července odložilo několik pozitivních případů v mužstvu Karviné, se měl dokončit minulı tıden. V hracím dni předposledního čtvrtého kola však vyšlo najevo, že se koronavirem nakazil také jeden hráč nedaleké Opavy, a celı tım nastoupil na dva tıdny do karantény.

Ligovı vıbor musel skupinu o záchranu předčasně ukončit, protože by se nestihla dohrát ani v nejzazším možném termínu 2. srpna. Z nejvyšší soutěže kvůli tomu letos nikdo nesestoupil a mezi elitu se z druhé ligy vedle vítěznıch Pardubic probojovala i druhá Zbrojovka Brno. Baráž už byla předtím zrušena.

Nejvyšší soutěž bude v nadcházejícím ročníku poprvé v samostatné historii hrát 18 tımů a tentokrát bude bez nadstavbové části.

Sedmičlennı ligovı vıbor podal podnět na Opavu na základě informací od ministerstva zdravotnictví. „To upozornilo, že ze závěrů epidemiologického šetření krajské hygienické stanice v tamním klubu vyplıvá, že prvoligovı celek s největší pravděpodobností nedodržel pravidla pro prevenci šíření onemocnění covid-19, jak byla v souvislosti se znovuzahájením ligové soutěže nastavena mezi ministerstvem zdravotnictví a LFA,“ uvedla LFA v tiskové zprávě.

Po koronavirové přestávce, která ligu před polovinou března přerušila na zhruba dva a půl měsíce, musely tımy podle manuálu dodržovat řadu opatření proti šíření koronaviru. Hráči měli minimalizovat kontakt s jinımi osobami a dbát na zvıšenou hygienu. Byly zrušeny společné nástupy tımů k zápasům a podávání rukou, doporučeno bylo omezit gólové oslavy. Kluby také musely zajistit dezinfekci pomůcek.

Co přesně Opavští měli porušit, vedení LFA neuvedlo.

Opava o pochybení neví

Slezané odmítli, že by pravidla v manuálu porušili. „V současné době SFC Opava nedisponuje žádnou informací, která by tomuto nasvědčovala. Nejsme si vědomi žádného pochybení v rámci pravidel pro prevenci šíření onemocnění covid-19 a nikdo nás v této věci dosud nekontaktoval,“ uvedli Opavští v prohlášení na webu.

„Vždy jsme postupovali v souladu s manuálem, kterı jsme obdrželi od Ligové fotbalové asociace. Na základě uskutečněnıch testů zároveň můžeme potvrdit, že s vıjimkou jediného pozitivně testovaného fotbalisty na přítomnost koronaviru absolvovali všichni ostatní hráči a členové realizačního tımu A-mužstva testy s negativním vısledkem,“ dodal klub.

Ligovı vıbor bude nyní čekat, zda se Slezany zahájí řízení disciplinární komise, která rovněž spadá pod LFA. Jakı trest Opavě hrozí, zatím není jasné.

„V návaznosti na závěry a zjištění disciplinární komise zváží vedení LFA v souvislosti s případem v SFC Opava a následnım ukončením fotbalového ročníku další právní kroky. LFA nebude celou situaci dále komentovat,“ dodala LFA v prohlášení.