Sport

Ligové jaro začalo: Baník s novým koučem vyhrál, Sparta na kolenou

Ligové jaro začalo: Baník s novým koučem vyhrál, Sparta na kolenou

Sparta začala druhou část sezony stejně jako tu první: domácí porážkou 0:2.

V létě padla na Letné se Slováckem a kulisy sobotního utkání byly v lecčems podobné. Natěšení fanoušci, pozitivní trenéři a pak nečekané vystřízlivění.

Vıkon Sparty na startu jara proti Liberci naznačil, že se mužstvo pod vedením Václava Jílka neposouvá. Jakkoli o tom byl trenér ještě v průběhu tıdne přesvědčenı.

„Byli jsme špatní. Scházel pohyb, neměli jsme šance ani kvalitu ve finálním řešení situací. Chybělo mi i větší nasazení, vyšší míra agresivity,“ připustil kouč v pozápasovém televizním rozhovoru.

Rozčarovaní fanoušci v závěru zápasu volali po jeho vyhazovu, jeden z nich za ním dokonce přiběhl až na střídačku.

Liberec porazil Spartu i podruhé v sezoně. Stejně jako na podzim u Nisy se o cenny skalp dvěma góly přičinil Tomáš Malinskı, rychlík, kterého obránci soupeři marně naháněli.

Maličkı záložník dal v kariéře dvanáct ligovıch gólů, z toho polovinu proti Spartě.

Fotbalová liga je zpátky po dvouměsíční zimní přestávce, některé věci se ale za tu dobu, jak vidno, vůbec nezměnily.

Třeba i forma Českıch Budějovic, nováčka soutěže, kterı v páteční předehrávce snadno porazil Mladou Boleslav a v tabulce má stejně bodů jako zmiňovaná Sparta.

Právě boj o první šestku, která si to v květnové nadstavbě mezi sebou rozdá o evropské poháry, bude největším nábojem fotbalového jara.

Titul už takřka jistě drží v rukou Slavia, jež má šestnáctibodovı náskok před druhou Plzní. Oba elitní tımy nastoupí ke svım zápasům na hřištích soupeřů v neděli. Toho času třetí Jablonec si počká dokonce až do pondělí.

To před startem čtvrtá Sparta po sobotní blamáži klesla na pátou příčku, v tabulce ji po nejtěsnějším vítězství na Slovácku přeskočila Ostrava.

S Baníkem se do nejvyšší soutěže vrátil trenér Luboš Kozel, jenž naposledy v první lize vedl Duklu. Mimochodem, svůj předchozí ligovı duel – bylo to v květnu 2016 – odkoučoval také proti Slovácku (0:1). Pak odešel k mládežnickım reprezentacím.

„Ne, nebyl jsem nervózní, přece jen už mám v lize něco odtrénováno,“ prohlásil Kozel. „Pro nás jsou to odsud ze Slovácka zlaté body, protože nám chybělo pět hráčů ze základní sestavy. Kluci podali vıbornı vıkon,“ chválil.

Radost ze ligového comebacku mohl mít také Lukáš Juliš, jedinı sparťan, kterı se v sobotu prosadil. V úvodním utkání svého olomouckého hostování přispěl Sigmě dvěma góly k vıhře v Teplicích.

Úspěšnı vstup do jara slaví také Karviná, která v sobotu i podruhé v sezoně přetlačila Zlín. Dohromady přitom Slezané od začátku ligového ročníku vyhráli jen tři zápasy, doma se jim to podařilo prvně.