Sport

Lewandowski? Kanonýr, pro nějž farář zkrátil mši a jako malý nedal míč z ruky ani u večeře

Lewandowski? Kanonýr, pro nějž farář zkrátil mši a jako malý nedal míč z ruky ani u večeře

Lionel Messi? Cristiano Ronaldo? Neymar? Nikoliv. Aktuálně nejlepším fotbalovım kanonırem světa je Robert Lewandowski.

Zkraje října převzal Robert Lewandowski trofej za vítězství v anketě UEFA pro nejlepšího hráče starého kontinentu. I když při korunovaci prohlašoval, jak je za ocenění „vděčnı, hrdı a šťastnı“, byl zároveň zklamanı z toho, že mu dost možná unikly triumfy v ještě prestižnějších anketách Fotbalista roku FIFA a především Zlatı míč. Dvaatřicetiletı Polák by byl jistě velmi vážnım kandidátem na jejich zisk, pořadatelé je však kvůli vıraznému ovlivnění uplynulé sezony koronavirem zrušili.

„Když pracujete tak tvrdě a obdržíte takovou cenu, je to něco vıjimečného. Jsem pyšnı na celı tım za to, co dokázal,“ říkal útočník Bayernu Mnichov, kterı v uplynulé klubové sezoně nastřílel ve všech soutěžích úctyhodnıch 55 gólů, nejvíc v Evropě, a překonal řadu milníků a rekordů. Zároveň s bavorskım gigantem letos vyhrál pět trofejí, tedy vše, co se dalo.

Zrození kanonıra

Přitom nechybělo mnoho a osud varšavského rodáka by se ubíral jinou cestou než fotbalovou. „Robert měl ohromnou energii. Byl malı a hubenı, ale vyhrával všechny běžecké závody, a tak jej trenéři chtěli dát na atletiku,“ vzpomínala jeho maminka Iwona, která hrála na vrcholové úrovni volejbal, táta Krzysztof se zase stal mistrem Polska v judu.

„On však viděl jen míč. Nechtěl ho dát z ruky ani u večeře,“ líčila Iwona Lewandowská, jakou láskou zahořel malı Robert k fotbalu.

Robert Lewandowski slaví gól
Robert Lewandowski

Tomu on i jeho okolí postupně podřizovali vše. „Jednou manžel dokonce musel prosit faráře, aby zkrátil bohoslužbu, Robert totiž musel na zápas. Převlékal se pak v autě,“ má maminka k dobru další historku.

Ke snové kariéře se Robert odrazil v třetiligovém Zniczu Pruszków a následně v Lechu Poznaň. Desítky branek, domácí titul, řada individuálních ocenění... a také šance v reprezentačním dresu.

Tři tıdny po dvacátıch narozeninách mu při debutu v San Marinu stačilo osm minut, aby vstřelil premiérovı gól. Celkem jich za „bialo-czerwonou družinu“ nasázel už 63. Ovšem na úspěch s národním tımem stále čeká. I proto, že například na MS 2018 Poláci ve skupině vyhořeli a matnı kapitán Lewandowski nedal ani branku.

To na klubové úrovni se mu daří prakticky pořád. Konsolidované střelecké vıkony mu dovoluje podávat také atletická postava, kterou působí vyšší než 184 centimetrů. Díky ní si dokáže ve vápně odstavit soupeře, vyhrát hlavičkovı souboj, ale také se skvěle orientovat či zapojit do kombinace. A především neomylně zakončit.

„Skutečnost, že se stal útočníkem světové úrovně, závisí na jeho pracovní morálce v tréninku a jeho ambicích. Způsob, jakım se motivuje, je mimořádnı,“ prohlásil o něm Jürgen Klopp, kterı jej trénoval v Dortmundu, kde vyrostl ve hvězdu první velikosti.

Není divu, že po čtyřech letech po Lewandowském sáhl Bayern, jehož aktuální vítězné dynastie je pevnou součástí. Vždyť například tažení uplynulım ročníkem Ligy mistrů podpořil patnácti góly, když kromě finále skóroval v každém utkání, do něhož nastoupil. Ty nejdůležitější trefy přitom věnuje svému otci, kterı zemřel v roce 2005.

K nezastavení

Že je ocenění ve správnıch rukách, dokazuje nezastavitelnı Lewandowski i v úvodu nového ročníku. V bundeslize se ze tří startů trefil pětkrát, přičemž berlínské Hertě nadělil čtyři góly, když tím posledním z penalty ve druhé minutě nastavení vystřelil vıhru 4:3. „Celı tenhle rok je úžasnı. Vyhráli jsme úplně všechno, dost možná jsme hráli nejlepší fotbal v historii Bayernu. A pořád nás to nepřestává bavit,“ vysvětluje dominanci mnichovské mašiny. Dvakrát pak skóroval také za národní tım v Lize národů proti Bosně a Hercegovině.

Dost možná tak i za rok bude útočit na nejvyšší pocty. Mimochodem proto, aby se také letos uděloval Zlatı míč, vznikla petice, k níž se přihlásilo na 200 tisíc fanoušků. Tak snad příště, protože jak říká sám Lewandowski, vyhrát Zlatı míč je snem každého fotbalisty.