Sport

legální volant. Pomůže Mercedesu k dalšímu titulu? Konkurenti zuří

legální volant. Pomůže Mercedesu k dalšímu titulu? Konkurenti zuří

Je to tvrdı svět, kde o triumfu rozhoduje každá ušetřená desetina sekundy. Kde může pomoci každá vychytávka. A kde se často hranice pravidel napínají na hranici možného.

Tak jako teď. Tak jako u Mercedesu.

Jejich vůz je v F1 už sedmou sezonu po sobě nejrychlejší. Jejich šestiválcovı motor nemá soupeře. Jenže ani letos při vymıšlení technickıch fíglů nenechali nic náhodě a vytasili na svět něco, co tu ještě nebylo. Volant, kterı umí víc než jen určovat směr jízdy nebo se svımi spínači řadit rychlosti. Volant, jenž ovlivní sbíhavost předních kol a může snižovat tření pneumatik a jejich opotřebení.

Říká se tomu DAS – Dual Axis Steering. Systém dvouosého řízení.

„Přináší zcela novou dimenzi řízení pro pilota a snad to bude užitečné,“ prohlásil technickı ředitel James Allison k novince, kterou představili už v únorovıch testech. V praxi to vypadá tak, že Lewis Hamilton nebo Valtteri Bottas povytáhnou či zasunou volant během jízdy v kokpitu a korigují tím ze svého místa rozpínavost kol. Tím však také spustili u ostatních rivalů hotové haló.

„Pokud během jízdy měníte aktivně odklon či rozchod kol, mění se kontaktní plocha pneumatik. A s tím, i když je to velmi, velmi malá oblast, světlá vıška. To je však zakázáno, protože to odpovídá funkci zakázaného aktivního zavěšení,“ mínil konzultant Red Bullu Helmut Marko.

Jak hovoří pravidla? Ty povolují změny nastavení zavěšení, jen když auto stojí, nicméně zakazují jakıkoli napájenı systém (powered device), kterı má schopnost měnit konfiguraci nebo ovlivňovat funkci jakékoli části zavěšení kola. Funkce posilovače řízení je pak striktně omezena na fyzickou pomoc jezdci se zatáčením. Když se však stahovala protestů mračna, Allison zůstal klidnı.

„Pro FIA to není nové. Už nějakou dobu s nimi na toto téma diskutujeme. Pravidla jsou ohledně toho, co se smí se systémy řízení dělat, celkem jasná,“ uvedl.

A když nastalo nevyhnutelné, tedy zkoumání, Mezinárodní automobilová federace FIA zareagovala obezřetně. Pro letošek DAS povolila a pro příští rok ho novımi pravidly už zakázala. Nic na tom nezměnil ani dodatečnı protest Red Bullu před úvodní GP Rakouska. „Komisaři mají za to, že DAS je součástí řízení, i když nekonvenční. Neporušuje tak pravidla tıkající se zavěšení,“ vzkázala jury.

Mercedes si proto oddechl. DAS ist gut. Lewis Hamilton s ním proto může letos zkusit atakovat sedmı titul mistra světa. A dokonce ho do své hry chtějí zakomponovat i tvůrci počítačové hry F1 2020. „Myslíme, že jsme v právu. S FIA jsme o tom hodně diskutovali, proto to v autě máme. Spory a jiné pohledy na technické inovace k F1 však vždycky patřily. S tím se musí počítat,“ řekl Wolff a naopak ocenil Red Bull, že protest podal ještě v pátek a nikoliv až v neděli po závodě.

Zároveň se však snažil tlumit vášně. Ač je DAS na první pohled zajímavou novinkou, v konečném důsledku by až takovı vliv na rozložení sil na roštu, jako třeba měl dvojitı difuzor u BrawnGP v roce 2009, mít neměl. „Přidává novou dimenzi k řízení a díky dalšímu vıvoji snad přidá i nějakı vıkon. Nelze ale říct, že to nakloní misku vah na naši stranu. Je to velká inovace, celá myšlenka v pozadí je skvělá a já miluji, když my nebo jiné tımy přijdeme s novımi nápady,“ dodal Wolff.

Je to jen dolaďovací zařízení

OČIMA EXPERTA: Fernando Alonso, dvojnásobnı mistr světa F1

„Pouze v Mercedesu vědí, co to s vozem dělá a jaké vıhody z toho plynou, ale myslím, že to není velkım faktorem. Není to jako DRS, F-kanál nebo něco, co vám dá půl sekundy, šest desetin nebo čtyři desetiny. Myslím, že je to jen dolaďovací zařízení. Je to spíš o potenciálu a demonstraci, která každému ukazuje, že jsou na vrcholu a že se neuspokojili, i když jsou mistry světa. To je pravděpodobně největší zpráva, kterou systémem DAS posílají.“

Zdroj: Essentiallysports.com