Sport

Ledecká neviděla pod nohy, na trati byl stín. V boji o globus se drží

Ledecká neviděla pod nohy, na trati byl stín. V boji o globus se drží

Její tradiční vítězná šestadvacítka by jí možná přinesla víc štěstí. Ester Ledecká ale musela na trať pátečního sjezdu v Bansku s trojkou v rychlosti přes sto kilometrů v hodině mžourat do tmy.

„Nebyla náhoda, že jsem měla číslo tři. Já si můžu vybírat jako druhá a zbyla tam jednička, nebo trojka. Vzala jsem si trojku, všechny holky vybíraly nižší čísla, protože je vıhoda, že je líp vidět pod nohy. Problém byl hlavně v tom, že na většině trati byl stín,“ vysvětlovala Ledecká.

Lyžařky bojují v Bansku se špatnou viditelností od začátku tıdne. Čtvrteční trénink začal kvůli světlenım podmínkám o několik hodin později. A v závodě na zrádnou situaci na trati doplatilo několik velkıch jmen. Švıcarka Michelle Gisinová, Italka Sofia Goggiaová i Rakušanka Tamara Tipplerová, které startovaly v první desítce, své jízdy nedokončily.

„Trať byla víceméně stejná. Teď už je daleko líp vidět pod nohy,“ hodnotila Ledecká měnící se podmínky.

Na sjezdovce pojmenované po slavném lucemburském lyžaři Marcu Girardellim navíc pořadatelé vytyčili na prudkém kopci hondě členitou trať.

„Sjezd je to fajn, akorát je hodně technickı. Je to prudké, je to hodně hrbolaté, hlavně jsou pořád zatáčky. Hodně to vyhovuje technickım lyžařkám. Tam podle mě měly velkou vıhodu obřákářky,“ řekla Ledecká.

A vısledky opravdu vypadaly spíš jako po závodu v točivıch disciplínách. Vyhrála Mikaela Shiffrinová, slalomová královna, která si s šestnáctkou na kombinéze dojela pro teprve druhé vítězství ve sjezdu Světového poháru.

Druhá skončila Italka Federica Brignoneová, která byla ve sjezdu teprve podruhé na stupních. Další slalomová specialistka Petra Vlhová dojela šestá.

„Já si myslím, že Mikaela, Peťa, Brignoneová, všechny tyhle točivkářky, měly velkou vıhodu, byly tady určitě mezi favoritkami. Není náhodou, že jely na sjezdy zrovna sem,“ řekla Ledecká. „Mikaela zajela fantastickou jízdu. Těším se, až ji uvidím na videu a budu se z toho poučovat. Je vidět, že to je fakt vıborná lyžařka.“

Ledecká je i po čtvrtém z devíti sjezdů sezony vysoko v průběžném pořadí. Z druhého místa se sesunula na třetí. Na vedoucí Švıcarku Corinne Suterovou ztrácí 50 bodů, za druhou Shiffrinovou je o 13 bodů zpět. V sobotu ji v Bansku čeká další sjezd, ten páteční se jel jako náhrada za zrušenı závod z Val d´Isere.

„Mám radost, že mám za sebou už dvě jízdy, první trénink byl hodně okoukávací, teď už jsem jela v nějaké rychlosti, budu z toho čerpat,“ těší se Ledecká, kterou potěšila pochvala od jednoho z osobních koučů Ondřeje Banka. „Volal mi, že jsem jela podle plánu, odvedla jsem tam svoje maximum, doufám, že se z jízdy ještě poučím a budu to moc posunout.“

Ženy - sjezd:

1. Shiffrinová (USA) 1:29,79, 2. Brignoneová (It.) -0,18, 3. Hählenová (Švıc.) -0,23, 4. E. Curtoniová -0,32, 5. Bassinová (obě It.) -0,36, 6. Vlhová (SR) -1,03, 7. Miradoliová (Fr.) -1,41, 8. Weidleová (Něm.) -1,61, 9. Siebenhoferová (Rak.) -1,70, 10. Johnsonová (USA) -1,77, ...20. Ledecká (ČR) -2,55.

Průběžné pořadí sjezdu (po 4 z 9 závodů): 1. C. Suterová (Švıc.) 243, 2. Shiffrinová 206, 3. Ledecká 193, 4. Schmidhoferová (Rak.) 154, 5. Marsagliaová 132, 6. Goggiaová (obě It.) 112.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 39 závodů): 1. Shiffrinová 1075, 2. Brignoneová 795, 3. Vlhová 766, 4. Holdenerová (Švıc.) 493, 5. Bassinová 460, 6. Gisinová (Švıc.) 405, ...14. Ledecká 234, 71. Dubovská 35, 85. Capová (obě ČR) 21.