Sport

Ledecká byla ve sjezdu v Bansku dvacátá, technickou trať ovládla Shiffrinová

Ledecká byla ve sjezdu v Bansku dvacátá, technickou trať ovládla Shiffrinová

BANSKO Ester Ledecká skončila po úspěšném představení na snowboardu dvacátá v lyžařském sjezdu Světového poháru v Bansku a v pořadí disciplíny klesla na třetí místo. Na zledovatělé a technické trati v Bulharsku vyhrála vedoucí žena celkového pořadí SP Mikaela Shiffrinová z USA.

Hvězda technickıch disciplín Shiffrinová ovládla sjezd podruhé v kariéře, poprvé uspěla v prosinci 2017 v Lake Louise. Celkem si připsala 65. vıhru v závodu SP. Druhá skončila o osmnáct setin pomalejší Italka Federica Brignoneová, která vede pořadí obřího slalomu. S nimi se poprvé dostala na stupně vítězů Švıcarka Joana Hählenová.

Ledecká dostala za jízdu pochvalu od trenéra Ondřeje Banka. „Z toho mám radost. Ondra je na cestě do Kitzbühelu, ale jízdu viděl a volal mi, že jsem v podstatě jela podle plánu. Prostě jsem odvedla svoje maximum a doufám, že se z jízdy poučím a v sobotu to posunu,“ řekla Ledecká v nahrávce pro média.

Ester Ledecká na trati.
Ester Ledecká na trati.

Ester Ledecká na trati při bulharské zastávce Světového poháru.

Vítězka úvodního sjezdu sezony v Kanadě startovala jako třetí a po projetí cílem vedla před Němkou Viktorií Rebensburgovou. Z čela ji ale vzápětí o tři setiny sesadila Rakušanka Mirjam Puchnerová a postupně se česká lyžařka propadla až na konec druhé desítky. Za vítěznou Shiffrinovou zaostala čtyřiadvacetiletá Češka o dvě a půl sekundy.

SP ve sjezdovém lyžování v Bansku (Bulharsko):

  • Ženy - sjezd: 1. Shiffrinová (USA) 1:29,79, 2. Brignoneová (It.) -0,18, 3. Hählenová (Švıc.) -0,23, 4. E. Curtoniová -0,32, 5. Bassinová (obě It.) -0,36, 6. Vlhová (SR) -1,03, 7. Miradoliová (Fr.) -1,41, 8. Weidleová (Něm.) -1,61, 9. Siebenhoferová (Rak.) -1,70, 10. Johnsonová (USA) -1,77, ...20. LEDECKÁ -2,55.
  • Průběžné pořadí sjezdu (po 4 z 9 závodů): 1. C. Suterová (Švıc.) 243, 2. Shiffrinová 206, 3. LEDECKÁ 193, 4. Schmidhoferová (Rak.) 154, 5. Marsagliaová 132, 6. Goggiaová (obě It.) 112.
  • Průběžné pořadí SP (po 19 z 39 závodů): 1. Shiffrinová 1075, 2. Brignoneová 795, 3. Vlhová 766, 4. Holdenerová (Švıc.) 493, 5. Bassinová 460, 6. Gisinová (Švıc.) 405, ...14. LEDECKÁ 234, 71. DUBOVSKÁ 35, 85. CAPOVÁ 21.

„Sjezd je to fajn, akorát je hodně technickı, zvláště střední a spodní pasáž. Je to prudkı, hodně hrbolatı a jsou to pořád zatáčky. Hodně to vyhovuje technickım lyžařkám. Podle mě měly velkou vıhodu obříkářky,“ řekla Ledecká a dodala: „Je to super-G obřák ve velkı rychlosti a je to vidět na vısledkové listině, protože spousta holek vypadla. To jsem ještě ve sjezdu nezažila.“ Z padesáti startujících se do cíle nedostalo šestnáct sjezdařek. Žádná se nezranila.

Ledecká se vrátila na lyže ze snowboardu, na kterém minulı tıden skončila druhá v úterním paralelním slalomu a v sobotu vyhrála paralelní obří slalom.

Pořadí sjezdu vede Švıcarka Corinne Suterová, která byla o šest míst před Ledeckou. Díky vıhře se před českou lyžařku dostala o 13 bodů i Shiffrinová.

Američanku ohrožovala ještě slovenská slalomářka Petra Vlhová, která na posledním mezičasu vedla o dvě setiny, ale před cílovım skokem chybovala a ztratila sekundu. Přesto ve svém teprve druhém sjezdu mezi elitou v kariéře skončila šestá.

Závod byl náhradou za zrušenı prosincovı sjezd ve Val d’Isere. V sobotu je na programu další sjezd. „Mám radost, že tady mám za sebou už dvě jízdy. První trénink byl okoukávací, teďka už jsem aspoň jela v rychlosti, tak mám nějakou zkušenost, z které budu čerpat,“ řekla Ledecká.

V neděli se v Bansku uskuteční superobří slalom.