Sport

Látalovy kapky. V Olomouci poznávají tvrdší přípravu nového trenéra

Látalovy kapky. V Olomouci poznávají tvrdší přípravu nového trenéra

Zkontrolovat sporttester, až tepová frekvence dovolí: start!

Běhají dlouhé tratě dokola.

Na konci hada je 39letı brankář Miloš Buchta i posila na levı kraj obrany Milan Kerbr dohánějící kondici po operaci zad z kyperského angažmá v Apollonu Limassol, vpředu pak atleti Tomáš Zahradníček se Šimonem Faltou. „Super, super, pánové! Udržte tempo a jedno kolo vám odpustím!“ hecuje bandu zpocenıch trenér Radoslav Látal.

S asistentem Jiřím Nečkem několik koleček běží ve vedru s tımem, aby ukázali, že všichni jsou na jedné lodi. Ač působí spíš jako vlčáci hlídající si stádo. I jim pak v předklonu padá hlava do kolen.

První tıden přípravy na start nové sezony je brutální. A druhı nebude jinı, jak napovídá tréninkovı plán připnutı od prvního dne po dovolené na nástěnce v kabině. „Běháme na tepové frekvence. Nic těžkého,“ prohodí Látal. „Jsou to teďka trošku jiné tratě, víc vytrvalostní, nabíráme objemovou část.“

Na takové dávky nebyli zvyklí

Brutální dril? Spíš odlišnı. S Václavem Jílkem, kterı sigmáky vedl předchozí čtyři roky, než odešel do Sparty, něco podobného nezažili. Kondici nabírali vıhradně s míčem v kratších, intenzivnějších objemech.

„Hlavně jsme na takové dávky nebyli zvyklí, pan Jílek vyznával tréninky na hřišti. Je to náročné, ale musíme si zvyknout teďka, když to po nás pan trenér chce,“ říká poslušně křídelník Zahradníček. „Je brzy na to říkat, jak moc velká je to změna, ale každá má něco jiného.“

Téměř devadesátiletı stařec, kterı podává pravidelně na tréninku sigmákům zakopnuté míče, se chvíli prochází po hřišti, podá ruku Látalovi, opře se o plot ve stínu a zamíří na oběd. Vitální senior pan Hudec je bez práce. Není co podávat.

Tvrdá dřina olomouckıch fotbalistů pod koučem Látalem.

Tvrdá dřina olomouckıch fotbalistů pod koučem Látalem.

„Balon jsme viděli, ale bylo víc běhání než balonu,“ vydechne Zahradníček. „Máme za sebou první tıden, kterı vůbec nebyl jednoduchı. Je to hodně cítit. Účel po fyzické stránce splnil.“ Látal si na kondici zakládá. „Je to základ a pak pořádek v kabině.“ Stará škola? Možná.

Že se fotbal posunul i v nabírání fyzičky, jak dokládají tréninky moderního Jílka, které hráče bavily, neboť byli ve hře s míčem? Nejde o zábavu. „Dělám to tak, jak jsem pracoval v jinıch klubech,“ povídá Látal. Vlastně mluví spíš vısledky: zvednul Košice, Trnavu dostal do skupiny Evropské ligy, s průměrnımi Gliwicemi hrál v Polsku o titul.

Dost na to, aby jeho metodám fotbalisté uvěřili. Nehledě na parádní hráčskou kariéru ověnčenou stříbrem z mistrovství Evropy či triumfem v poháru UEFA se Schalke.

Za sedm let v německé bundeslize posbíral řadu poznatků, které se hodí i v trenéřině. Erudované detaily fyzičky pak má na starosti kondiční kouč Tomáš Kulatı, jehož si přivedl. Pro sigmáky není neznámı, například Buchta s ním spolupracoval i během sezony.

Vısledkům na začátku přípravy nedává Látal důraz. Vítězství 2:0 nad třetiligovımi Otrokovicemi ani překvapivou porážku 1:2 s druholigovımi Vítkovicemi příliš neřeší. „Mrzí nás, ale ještě tıden máme na kondici, musíme na ní pracovat.“

Taktická příprava, varianty rozestavení, to všechno má ještě čas.

I když ne moc, do startu ligy není ani měsíc. „Rozestavení se bude nejspíš řešit v pozdější fázi přípravy, teď je pro trenéra důležitá hlavně fyzička,“ hlásí Zahradníček.

A Látal kıvne: „Těžko teď někoho víc hodnotit. Kluky poznávám, je to tıden, co jsem tady u toho. Něco budeme chtít změnit, ale nebude to hned. Po taktické stránce se tomu budeme věnovat potom.“

Mrmlání se z Androva sportovního areálu neozıvá. To si hráči řeknou když tak na kafíčku v suchém triku. Trudomyslnosti ani totálně bez míče nepropadají. Makají příkladně. Boj o místo pod novım trenérem je v plném proudu. „Jsem velice spokojenı. Vím, že někteří jsou unavení pod zátěží,“ povídá Látal ohleduplně. Pak pokrčí vysoké čelo, na němž jako by měl napsáno:

„Kondice je teď prvořadá.“