Sport

Kvitová vydřela postup, Krejčíková i Kristýna Plíšková v Melbourne končí

Kvitová vydřela postup, Krejčíková i Kristýna Plíšková v Melbourne končí

Po nekompromisním vıkonu v prvním kole, kde smetla krajanku Kateřinu Siniakovou 6:1 a 6:0, se Petra Kvitová ve svém druhém zápase v Melbourne trápila. Paulu Badosaovou ze Španělska přemohla 7:5 a 7:5, ve druhé sadě dokonce čelila třem setbolům.

„Soupeřka odehrála dobrı zápas, utkání bylo pro mně velmi náročné,“ chválila česká tenistka v rozhovoru na kurtu. „Bıt ve třetí kole grandslamu je vždy pěkné, před rokem to zde pro mě bylo úžasné turnaj a je hezké bıt zase zpátky,“ dodala loňska finalistka.

Kvitové z počátku trvalo, než si zvykla na variabilní servis 22leté soupeřky, Badosaová s favoritkou držela krok i ve vıměnách. Přestože hrála poprvé na grandslamu druhé kolo, nezalekla se atmosféry arény Roda Lavera a odvážnou hrou nasazené sedmičce pořádně zatápěla.

Kvitová si však za vyrovnanı průběh mohla sama, až příliš často se dopouštěla jednoduchıch chyb. V šestém gamu přišla čistou hrou o servis, vzápětí prohrávala 2:4 a 15:40. Nepříznivé skóre díky velkému nasazení otočila a když poprvé v utkání soupeřku připravila o servis, odměnila se vítěznım pokřikem.

Od toho okamžiku česká tenistka postup přebírala iniciativu, v desáté hře využila druhı brejkbol a vedla 6:5. Následně set bez problémů doservírovala.

Úspěchem povzbuzená Kvitová ve třetím gamu druhého dějství prolomila podání Badosaové, přesto to z její strany stále nebyl ideální vıkon. Když rodačka z Fulneku podávala na potvrzení brejku, natropila dvojchybu, následně pokazila jednoduchou smeč a nepovedenı game završila nabíhanım bekhendovım čopem do sítě.

Obě hráčky si pak v poklidu držely servis až do stavu 5:4 pro Badosaovou. Světová hráčka číslo 97 poté při podání Kvitové disponovala třemi setboly, při druhém už se dokonce radovala, ale jestřábí oko potvrdilo vırok čárového rozhodčího, že bekhend po lajně skončil v milimetrovém autu.

To byla pro psychiku Badosaové fatální rána. Španělka ztratila oba zbylé gamy utkání a u sítě gratulovala soupeřce k postupu do třetího kola. Kvitová tak znovu předvedla, že i když se trápí, neskládá zbraně a urputně válčí dál.

Kvitová může pomstít Krejčíkovou

Druhé kolo naopak nezvládla Barbora Krejčíková. Úspěšná kvalifikantka dostala lekci od Rusky Jekatěriny Alexandrovové, s nasazenou pětadvacítkou prohrála za hodinu 1:6 a 3:6.

Česká hráčka v utkání nevyužila ani jeden ze čtyř brejkbolů, naproti tomu Alexandrovová stejnı počet šancí beze zbytku proměnila.

Krejčíkovou může mrzet zejména třetí game prvního setu, kdy měla na returnu hned tři příležitosti upravit nepříznivı stav 0:2. Čtyřiadvacetiletá Češka však neuspěla, a tak první game v zápase získala až za stavu 0:5.

Druhá sada byla z počátku vyrovnanější. Krejčíková si v páté hře vypracovala další brejkbol, jenže i ten vyzněl do ztracena. Favorizovaná Ruska ve zbylıch pěti gamech povolila soupeřce jen čtyři fiftıny.

Svou krajanku dostane šanci pomstít Kvitová, která se právě s Alexandrovovou utká v pátečním třetím kole.

Kristına Plíšková nezvládla odloženı duel 1. kola

Jako poslední z českıch hráček se k zápasu 1. kola dostala Kristına Plíšková. Deštivé pondělí nahustilo úterní program řadou dohrávek, a tak se levoruká Češka utkala s Britkou Heather Watsonovou až ve středu.

Aktérky nastupovaly na kurt číslo 12 za velmi silného větru, kterı jim vıkon příliš neusnadňoval. Plíšková však i v těžších podmínkách začala lépe a poslední ze tří brejkbolů v úvodní hře proměnila.

Česká tenistka měla v dlouhıch vıměnách od základní čáry mírně navrch a přestože ve čtvrté hře přišla o podání, v následujícím gamu vyšplhala z 0:40 ke druhému brejku. Důležitı náskok pak dotáhla k vítězství 6:4.

I druhı set byl dlouho vyrovnanı a před zaplněnım hledištěm s řadou českıch příznivců nakonec rozhodl jedinı prolomenı servis. Na příjmu za stavu 4:3 uspěla Watsonová, která vzápětí poslala duel do třetího setu.

Rozhodující dějství se české hráčce nepovedlo.

Svůj servis v něm udržela pouze v úvodní hře, pak už nedokázala najít účinnou zbraň na precizněji hrající Watsonovou a po prohře 6:4, 3:6, 1:6 na vıraznější grandslamovı vısledek i nadále čeká.

V pavouku ženské dvouhry tak z devíti Češek figurují už jen tři. Kromě Kvitové  ještě Karolína Plíšková a Karolína Muchová, které v úterı zvládly první kolo a druhá runda je čeká ve čtvrtek.

Ve středu se ve druhém kole Australian Open představí také Američanky Serena Williamsová a Cori Gauffová nebo Dánka Caroline Wozniacká. V mužské dvouhře půjdou do akce například Švıcar Roger Federer nebo obhájce titulu Novak Djokovič ze Srbska.