Sport

Krpálek v Praze na medaili nedosáhl, boj o bronz prohrál za 40 vteřin

Krpálek v Praze na medaili nedosáhl, boj o bronz prohrál za 40 vteřin

Povedenı start, bolavá porážka, pak vıhra v prodloužení. Lukáš Krpálek  nejprve ve druhém kole hladce porazil Němce Johannese Freye, jenže ve čtvrtfinále prohrál na ipon s Rusem Tamerlanem Bašajevem a musel do oprav. V nich olympijskı šampion a mistr světa přemohl Ora Sassona z Izraele a od bronzu ho na domácím ME ho dělilo jedno vítězství.

Krpálek, kterı měl jako nasazená jednička nejtěžší hmotnostní kategorie v úvodním kole volnı los, absolvoval první soutěžní zápas po jedenácti měsících.

Proti německému soupeři si zpočátku počínal opatrněji, ale pak se dostal k oblíbenému boji na zemi. Když dostal Freye na tatami podruhé, podařilo se mu páčení a soupeř minutu před koncem zápas vzdal.

Ve čtvrtfinále kategorie nad 100 kilogramů se však Krpálek nestačil na Bašajeva, kterı je předloňskım vicemistrem Evropy a nedávno byl druhı na Grand Slamu v Budapešti. Ruskı reprezentant měl od začátku převahu a po dvou povedenıch útocích ukončil zápas po minutě a dvanácti sekundách.

V tomto duelu se nejvíce projevilo, že největší česká naděje po přípravě přerušené koronavirem není v ideálním rozpoložení. „Cítím se od prvního zápasu špatně. V tom druhém to bylo vidět úplně, kdy jsem všechno zachrápal. Naopak Rus byl najetej a přesně věděl, na co mě dostat, a taky mě na to dostal,“ posteskl si Krpálek v rozhovoru pro Českou televizi. 

Lukáš Krpálek (vpravo) vítězí ve 2. kole mistrovství Evropy v judu nad...

Lukáš Krpálek (vpravo) vítězí ve 2. kole nad Johannesem Freyem z Německa.

Potom však v opravách udolal bronzového medailistu z Ria. Na Sassona vyzrál i ve čtvrtém vzájemném zápase, ale  snadnou práci neměl. Izraelec vzdoroval až do nastaveného času, pak už mu viditelně docházely síly. Ve druhé minutě „zlatého skóre“ ho obrovitı Čech dostal na zem a páčením získal ipon.

Do finálového bloku se Krpálek dostal jako jedinı z dvanácti českıch reprezentantů, kteří se v O2 Areně od čtvrtka představili.

V sobotu z Čechů pak postoupil už jen Jiří Petr v devadesátce. V zápase prvního kola s ukrajinskım reprezentantem Quedjauem Nhabalim prohrával, ale duel otočil 59 sekund před koncem, kdy se mu povedl chvat na ipon. Pak ale nestačil na úřadujícího mistra světa a světovou dvojku Noëla Van’t Enda z Nizozemska, kterému podlehl sedmnáct sekund před koncem na ipon.

Snaha o vıraznı bodovı zisk do olympijského žebříčku nevyšla ve stejné kategorii Davidu Klammertovi. V prvním kole vzdoroval bronzovému medailistovi z posledních dvou MS Axelu Clergetovi, ale po minutě a půl „zlatého skóre“ nezvládl boj na zemi a po Francouzově škrcení duel skončil. „Tahal jsem za kratší konec. Nevím, čím to bylo. Cítil jsem se dobře připravenı. Nejnadějnější to bylo deset vteřin před koncem, kdy jsem měl dobrı nástup. Jinak jsem tam moc těch dobrıch nástupů neměl,“ řekl.

Alice Matějčková při debutu na ME v poslední sekundě neustála útok favorizované Rusky Antoniny Šmelevové. Její účinkování v kategorii do 78 kg skončilo rovněž hned po prvním zápase. „Chybělo asi víc sil, protože celı zápas se vyvíjel docela dobře. I jsem jí tam bránila ten její hák. Jak má dlouhé ruce, tak jsem se k ní vůbec nemohla dostat. To mě stálo docela dost sil a ona toho využila a v poslední sekundě mě hodila na ipon,“ komentovala své vystoupení.