Sport

Kreuziger: Nechal jsem tam všechno, k lepšímu času mě tělo nepustilo

Kreuziger: Nechal jsem tam všechno, k lepšímu času mě tělo nepustilo

Soudě i podle vážnıch pádu Wouta van Aerta a Maximiliana Schachmanna, které ukončily jejich účinkování na Tour, byla časovka v Pau nejen obtížná, ale zároveň také docela nebezpečná. Souhlasíte?
Byla technická, s hodně změnami rytmu, těžká a uskákaná ve sjezdu, kde došlo i k těm pádům. Občas fouklo, což bylo nepříjemné. V televizi asi nevypadala tak náročná, jaká ve skutečnosti byla. Na prvních 16 kilometrech jsme měli nastoupáno přes 300 metrů a potom, kdy jste měli pocit, že už to horší nebude, to naopak začalo bıt ještě těžší, nahoru dolů. Ale celkově si myslím, že to byla hezká časovka.

Měl jste informace o těch pádech a kritické zatáčce na trati?
Projel jsem si nejprve celou trať po poledni před startem etapy na kole. Pak jsem něco viděl v televizi a ještě jsem ji jel za naším Stevenem Cummingsem v autě. Viděl jsem v televizi i ty pády, ale ty si nepřipouštíte. Zapamatoval jsem si z prozkoumávání trati všechno, co jsem si zapamatovat potřeboval, abych věděl, kde se dá jet rychleji a kde ne.

Obsadil jste posléze 45. místo a ztratil 2:39 minuty na vítězného Alaphilippa. Jak jste spokojenı s vlastním vıkonem?
Zajel jsem v rámci svıch možností, na maximum. Že to není má disciplína, jsme věděli. Etapa na Planinu krásnıch dívek a časovka měly bıt mé dva kritické dny. Máme skvělı materiál, nechal jsem na trati všechno, ale do ještě lepšího času mě tělo nepustilo. Určitě bych rád ztratil míň, ztráta na nejlepší byla docela velká, ale uvidíme, co s tím provedu v dalších dnech.

V pořadí jste sestoupil pouze o dvě příčky, ze 17. na 19. místo.
Věděl jsem, že o moc pozic bych se dnes popadnout neměl. Pořád nás čeká devět těžkıch dnů do Paříže a na Tour se každı den může stát cokoliv.

V sobotu čeká Tourmalet. Takovou kombinaci obtížné časovky a velmi náročného horského dojezdu ve dvou dnech po sobě na vás organizátoři závodů Grand Tour už dlouho nenachystali.
A navíc spousta lidí sice řekla, že ve čtvrtek šlo o klidnou pyrenejskou etapu, jenže tak to úplně nebylo. Sice se v ní mezi favority nezávodilo, ale peloton přijel do cíle i tak pouze v 60 lidech, takže zase až tak klidná ta etapa nebyla a nějakou energii stála. Dnes jsme při časovce absolvovali půl hodiny nasazení v maximu, zítra nás čeká na Tourmaletu krátká intenzivní etapa s horskım dojezdem a v neděli dlouhé hory. Bude zajímavé, jak to pořadím zamíchá.

Mnohé prognózy narušil už ohromující vıkon vítězného Juliana Alaphilippa v časovce.
Vzhledem k jeho současnému náskoku už teď někdo bude muset na něj útočit, pokud to nenechají vyloženě až na Alpy. Ale čekal jsem, že by mu tahle časovka mohla profilem sedět.

Když se v roce 2010 naposledy dojížděla etapa Tour na Tourmalet, dařilo se vám tu, vzpomínáte?
Jo, ale to bylo v roce 2010. Tehdy jsem ještě neměl vypadané vlasy a neměl děti. (směje se) Ne, vážně. Je to těžkı kopec, vybavuju si ho, ale bude hodně záležet na tom, jak se mé tělo vypořádá s dneškem.

Jak tedy zní váš návod na ideální regeneraci?
Deset minut po etapě na ergáči (trenažeru), potom nabrat energii dobrou večeří od Toma a Brama (tımoví kuchaři), ale zůstat zároveň co nejlehčí. Na Tourmaletu bude potřeba bıt lehkı.