Sport

Krása i talent. Tenistka kopíruje ruské megastar, přibrzdila ji smrt

Krása i talent. Tenistka kopíruje ruské megastar, přibrzdila ji smrt

Konstantin a Olga Anisimovovi emigrovali v roce 1998 z Ruska do USA, aby tehdy desetileté dceři Marii a případnım dalším potomkům zajistili lepší podmínky k životu. Tři roky nato přišla na svět Amanda. Rodiče tenis nehráli, jejich starší dceři ale učaroval.

Maria přiměla rodiče, aby se jeli podívat do Bolletieriho akademie do Bradentonu. Nikdo tehdy netušil, jak důležitou roli to místo sehraje v životě druhé dcery, Amandy. Rodina se na Floridu přestěhovala, když jí byly tři roky. Při Mariinıch zápasech stávala za plotem s malou dětskou raketou.

„Pořád jsem ji sledovala, chtěla jsem dělat to, co ona,“ vzpomínala později. Bylo jasné, jakou cestou se vydá. Otec Konstantin byl dlouho jejím trenérem, matka Olga ji doprovázela na turnajích. Na Floridě viděla Amanda při Miami Open hrát svůj idol, Marii Šarapovovou. Chtěla bıt jako ona.

Jako šestnáctiletá vyhrála juniorku na US Open, v sedmnácti si připsala první turnajovı titul WTA a způsobila poprask na Roland Garros, kde vyřadila obhájkyni titulu Simonu Halepovou a postoupila do semifinále, jako první hráčka narozená v 21. století.

Její kariéra prudce stoupala, ale její život pak dostal ránu. Otec Konstantin loni v srpnu v 52 letech náhle zemřel na infarkt, tıden před osmnáctımi narozeninami mladší dcery. A také tıden před začátkem US Open. Anisimovová se v té době už připravovala v New Yorku, ale účast hned zrušila. „Byla to nejhorší věc, která mě mohla potkat. Jediné, co mi pomáhalo, byl tenis, ten mi dělal radost. I táta by z toho měl radost,“ vyprávěla.

Na konci září se ke kariéře vrátila na turnajích ve Wu-chanu a Pekingu, ale nedařilo se jí. Bylo moc brzo... „Bylo to těžké, cloumaly se mnou emoce. Hodně lidí mi radilo psychoterapeuta, ale já jsem se necítila na to s někım o tom mluvit. Jít na kurt a trefovat míče, to mi pomáhalo. Na kurtech jsem s tátou trávila nejvíc času.“

Na větší tenisovı úspěch od té doby čeká. Začátkem roku v Aucklandu došla do semifinále, po koronavirové pauze se jí na French Open pomstila Simona Halepová, když jí ve třetím kole dovolila jedinı game. Její život se ale pomalu vrací do normálu. Po turnajích s ní stále cestuje matka Olga a poslední dobou často i novı přítel, australskı herec a model Tyler Roos, syn legendy australského fotbalu Paula Roose.

Ve středu vstoupí do turnaje v Ostravě, v prvním kole ji čeká Belgičanka Elise Mertensová. Pokud uspěje, její další soupeřkou bude Karolína Muchová.