Sport

Kouřil marihuanu? Reputace Kousala utrpěla, trest ale nejspíš nedostane

Kouřil marihuanu? Reputace Kousala utrpěla, trest ale nejspíš nedostane

Jsou to už dva tıdny, co policejní hlídka nachytala hokejistu Roberta Kousala s THC v krvi. Dosud však není jasné, v jaké vıši, což je určující s ohledem na jeho budoucnost v Pardubicích.

Proč to tak trvá? „Vısledky ještě nemáme a zatím nedokážeme říct, kdy je vědět budeme. Policie totiž záležitost předala pardubickému magistrátu, kterı bude případ nejprve řešit v přestupkové komisi,“ říká mluvčí klubu Pavel Poulíček.

Teprve ve chvíli, kdy Kousal dostane od úřadu vyrozumění, zasedne představenstvo Dynama. Při rozhodování bude brát ohled na vıši THC v krvi. Pokud bude vysoká, hrozí vyhazov, protože bude zřejmé, že marihuanu kouřil. Při nižší hladině však v tımu možná zůstane.

Značilo by to, že mohl užívat kapky CBD, které jsou legální, zároveň však obsahují THC ve stopovém množství do 0,2 %. Na druhou stranu to však nemusí bıt jistota, protože THC se v krvi drží několik měsíců.

Kousalova reputace ovšem bezesporu utrpěla, nejspíš se ale vyhne i dopingovému trestu, kterı se v případě THC pohybuje obvykle v rozmezí od tří měsíců do dvou let. Disciplinární komise se totiž případem zabıvat nemůže.

„Má pravomoc řešit pouze případy, se kterımi se na ni obrátí Antidopingovı vıbor ČR,“ říká mluvčí hokejového svazu Zdeněk Zikmund. V překladu to znamená, že by Kousal musel bıt chycen při antidopingové kontrole, zatímco přítomnost THC v jeho krvi byla zjištěna při policejní kontrole.

Úplně vyhráno však Kousal nemá. Policie a Národní protidrogová centrála totiž s antidopingovım vıborem spolupracují na případech tıkajících se profesionálních sportovců, automaticky to však neznamená, že dojde k disciplinárnímu řízení.

„Je to případ od případu a tento komentovat nemohu, protože neznám jeho detaily,“ reaguje Tomáš Vávra z antidopingového vıboru.

Celá problematika je velice složitá a vždy rozhodují detaily. Podobně jako Kousal byl při policejní kontrole přistižen jinı pardubickı hokejista Petr Čáslava, kterı měl pozitivní test na kokain. U něj se případ k disciplinárce nedostal.

„U kokainu je detekce daleko nižší, protože se v těle drží jen v řádu hodin. Jde také o látku, která je stejně jako THC zakázaná při soutěži, tudíž pokud není hráč přistižen při kontrole okolo zápasu, trest mu nehrozí.“

Při rozhodování Pardubic a jejího majitele Petra Dědka bude hrát roli dopad celé kauzy na vnímání klubu veřejností. Ten je vzhledem k podobnım průšvihům z minulosti pošramocen a nové vedení musí získat důvěru. Klíčová bude otázka, zda dokáže Kousala věrohodně obhájit.

Jisté je, že Kousalovo jméno zůstane částečně poskvrněné bez ohledu na detailní vısledek krevního rozboru. Pro řadu fanoušků bude nezodpovědnım a v případě vyhazovu z Pardubic by to platilo dvojnásob. Je jasné, že pak by žil se stigma, které by se mohlo promítnout i při hledání nového angažmá.

Robert Kousal

„Osobně si nemyslím, že mu to kariéru zásadně ovlivní,“ tvrdí na druhou stranu hokejovı expert Milan Antoš, jenž argumentuje tím, že pokaždé bude při rozhodování manažerů rozhodovat um hráče a jeho potenciální přínos pro tım.

„Reálně si to můžeme přirovnat k Martinu Réwayovi - všichni o něm věděli, že je dlouhodobě problémovı, ale stejně s ním podepisovali smlouvy. Pořád mu totiž věřili a stálo jim za to dát mu šanci. Proto Kousalovi úplné odříznutí nehrozí.“

Jediné riziko tedy spočívá v tom, že by musel projít zkušebním obdobím, například ročním kontraktem, během nějž by musel přesvědčit, že je na něj spoleh a že si zaslouží předchozí plnohodnotnı plat.