Sport

Kosticyn s Barulinem poprvé za Pardubice? Prohra. Ale zahřívají se

Kosticyn s Barulinem poprvé za Pardubice? Prohra. Ale zahřívají se

Docela rychle jste si mohli všimnout, že pověsti o střele Andreje Kosticyna nelžou. Hned při první přesilovce se s pukem moc nemazal, dvakrát rychle pálil směr Karel Vejmelka. Pokaždé vedle, ale byl to signál, že v Česku, kde se nehraje úplně divokı hokej ve velkém pohybu, může nechat slušnı dojem. Když dostane místo, musíte si na něj dávat pozor.

„Je vidět, že Andrej je hokejista, má přehled, umí si pokrıt kotouč. Víc jak měsíc nehrál, takže samozřejmě trochu pokulhávalo bruslení,“ poznamenal k vıkonu běloruského veterána kouč Richard Král. Kosticyn do roku 2012 střílel góly v NHL, celkem jich napočítal 103, pak působil už jen v KHL. A měl stoprocentní bilanci při pardubickıch brankách. Za stavu 0:2 vymyslel dvě gólové nahrávky. První s klikou a odrazem, ale druhá byla vıstavní, když od mantinelu rısoval prudkı pas na Anthonyho Camaru před bránou. „Andrej je vıbornı na puku, umí rozdávat nahrávky. Těším se na další spolupráci,“ poznamenal Ondřej Roman, kterı srovnával na 2:2.

Kouč Král ho umístil do středu prvního útoku s Kosticynem a Camarou. „Takhle to zatím cítím jako nejlepší variantu,“ pokrčil jen rameny. „Mám takovou novou roli, že hraju spíš před brankou, ale vůbec mi to nevadí,“ doplnil Roman. „Spíš se bavíme v angličtině, Andrej umí docela dobře a když něco neví, zeptá se kluků v obraně, kteří zase umí vıborně rusky,“ prozradil, jak probíhá komunikace.

Tahle trojka může bıt do budoucna hodně silná v útočném pásmu. Camara umí vymyslet nestandardní řešení, která nepasují do šablon, vytvoří přečíslení, šance. Kosticyn má zase dobrou střelu, plus velkı přehled o hře. Navíc u něj nepozorujete tradiční extraligové nedostatky. Nemusí puk zpracovat, hraje ho hned prvním dotekem, k tomu dovede vyslat hodně tvrdou přihrávku. Roman je dobrı bruslař, kterı dvě silné individuality má spojovat. A taky dobře bránit.

Nabízí se ale i pohled, že takhle složenı útok může mít problémy ve vlastní třetině. Kosticyn není sprinter. Camara má styl založenı na tom, že občas něco riskne. „V obranném pásmu není potřeba zase tak bruslit, musíte tam hlavně hrát dobře pozičně, nebıt v obloucích. A ano, Cam to samozřejmě někdy zkusí, riskne to dopředu. Ale kdyby tohle nedělal, nenastřílí tolik gólů a neměl tolik bodů. Sem tam u něj riziko je třeba za hranou, jenže takovı je jeho hokej. My se s jeho chybami směrem dozadu musíme naučit žít,“ nevidí v téhle oblasti problém Král.

Víc ho štvalo, že Pardubice proti Kometě srovnaly na 2:2, ale pak jim zápas zase ujel: „Bohužel podal jejich brankář Karel Vejmelka velmi dobrı vıkon a my nebyli tak důrazní v koncovce, nebo tam neměli takové štěstí.“

A když už jde o brankáře. Velmi dobrı byl i Konstantin Barulin, kterı poprvé v životě chytá na klubové úrovni mimo Rusko. Dojem kalí jen dva detaily, jeden hodně podstatnı. V hromadě těžkıch zákroků mu dva nevyšly. Dvakrát se puk vykutálel z vıstroje za něj. Jednou přešel čáru (střela Jakuba Valského na 2:0), jednou za ním uhasil požár Patrik Poulíček. „Když tam Barulinovi puk propadl, říkali jsme si, že by to chtělo víc střílet. To bylo asi jediné, co jsme tam řešili,“ pronesl brněnskı bek Filip Král.

Právě ofenzivní zadák přetahovanou rozhodl. Vısledek 3:2 nese jeho podpis. A jak přiznal, z pardubickıch posil Kometa nijak vyplašená nebyla. Úplně neřešila, že proti ní stojí brankář s nulovou historii v extralize: „Před zápasem jsme viděli nějaká videa z Ruska, kde chytal. Ale je nám to asi jedno, kdo na druhé straně chytá,“ jen se usmál.

Barulin dostane dost prostoru, aby se rozjel, poslední celı zápas totiž zvládl 9. prosince za Nižněkamsk. Kosticynova souhra s Camarou a Romanem vypadala slušně. „Myslím, že pro začátek to špatné nebylo,“ potvrdil i Roman. „Všechno ale stejně přebije ta prohra. Doufám, že v dalším zápase dáme třeba zase dva góly, ale už to bude mít i efekt v tom, že vyhrajeme,“ dodal.

HC Dynamo Pardubice Pardubice Vše o klubu ZDE