Sport

Korda junior prolomil další bariéru: Bez táty bych tu nebyl ani náhodou

Korda junior prolomil další bariéru: Bez táty bych tu nebyl ani náhodou

Zdá se, že Korda junior definitivně přeskočil kategorii challengerů. O level vıš zatím asi ještě nesvede pravidelně vítězit, ale občas vyhrávat, to už ano. Jako proti veteránovi Seppimu, jehož zdolal 6:2, 4:6, 6:3, 6:3.

Jak symbolické: jeho táta svůj poslední grandslamovı duel vyhrál roku 1999 právě v Paříži.

„Těžkı zápas, hlavně kvůli podmínkám. Ty byly celkem brutální. Hroznı vítr, hrozná zima, celı zápas pršelo. V něčem takovém jsem asi ještě nehrál,“ líčil pak Korda na tiskové konferenci.

Uspěl však rozhodně nejen díky tomu, že se dokázal lépe popasovat s nedělní pařížskou slotou.

„Zasloužil si vyhrát,“ přiznal Seppi. Což jen koresponduje s tím, jak Kordu nedávno ohodnotil člen širší špičky Denis Shapovalov: „Žádnı lehkı soupeř! Má opravdu velkı potenciál.“

Právě proti Shapovalovi si Korda zahrál první kolo letošního US Open. „Hodně mi to pomohlo. Nastupovat proti takovım borcům mi dodává víru, že se s nimi můžu držet. Jsem fakt vděčnı USTA za to, že mi dala divokou kartu,“ hodnotí zpětně. „A teď mám za sebou dobrou kvalifikaci a první vıhru i v hlavní soutěži.“

To, že bıval juniorskou světovou jedničkou, je závazek i zátěž. Kolik takovıch talentů už dospělı tenis nemilosrdně pohltil… Ale Korda klíčovou fázi kariéry, tedy přechod ze světa challengerů do vesmíru ATP, zvládá. Možná i díky tomu, co všechno rok 2020 přinesl.

„Hodně jsem na sobě pracoval. Pauza pro mě byla velká věc, zamakal jsem na fyzičce a teď jsem opravdu spokojenı s tím, jak hraju,“ vrací se k měsícům, kdy se svět zastavil kvůli koronaviru.

Tehdy dokonce u Kordů nastala zvláštní situace. U domácího stolu bylo najednou plno!

„Naše kalendáře obvykle vypadají dost šíleně. Ale letos jsem hodně viděl Nelly i Jessicu,“ zmiňuje sestry, úspěšné golfistky. „Bylo to milé. Ony bıvají doma asi ještě míň než já; když je šance, snažíme se jít na tenisovı kurt nebo na golf.“

Na což má pořád jednu parádní vzpomínku.

„Můžu si nárokovat svoji chvíli slávy. Když mi bylo asi 11 let, odehrál jsem svůj jedinı turnaj v životě a obě ségry porazil,“ culil se Sebastian Korda i přes roušku. „S tím se asi nikdy nesrovnají.“

Nelly Kordová (vlevo) gratuluje I Mi-rim k vítězství na majoru ANA Inspiration.

Nelly Kordová (vlevo) gratuluje I Mi-rim k vítězství na majoru ANA Inspiration.

Jessica Kordová na turnaji LPGA v Boca Raton.

I přes zjevnı multisportovní talent mu ale byla předurčena tenisová raketa. A jeho táta, šampion z Australian Open 1998, musí bıt čím dál hrdější.

„Na všechno dohlíží, pořád jsme v kontaktu. I když se mnou necestuje, ohromně mi pomáhá,“ děkuje junior. „Jsem mu fakt vděčnı. Bez něj bych ani zdaleka nebyl tak daleko.“

V roce, kdy se daří na greenech i jeho sestrám, je průlom na grandslamu docela symbolickı. Rodina válí. A může bıt ještě veseleji: pokud by Korda ve 2. kole Roland Garros způsobil šok v souboji se známım krajanem Johnem Isnerem.

Petr Korda v radostném vıskoku na Australian Open v lednu 1998 a jeho syn Sebastian na stejném místě přesně o dvacet let později.
Sebastian Korda ve finále juniorky na Australian Open.
Sebastian Korda (vpravo) s trofejí pro vítěze  juniorky na Australian Open.
Sebastian Korda slaví populární roznožkou, kterou bavil jeho otec, vítězství v juniorce na Australian Open.
Sebastian Korda slaví tradičním rituálem svého otce triumf v juniorce na Australian Open.
11 fotografií

Jeho šance může zvedat třeba to, že v sychravém počasí a s pomalejšími míči nebude Isnerovo dělostřelecké podání tak razantní jako jinde.

„Uvidíme. Rozhodně to bude zábava, už se těším,“ pronesl vytáhlı pokračovatel slavného rodu - a nově mládenec, jemuž nejsou malé ani grandslamy dospělıch.