Sport

Kopal za Real Madrid, teď chce všeuměl Granero umělou inteligencí porazit koronavirus

Kopal za Real Madrid, teď chce všeuměl Granero umělou inteligencí porazit koronavirus

Praha Mimo fotbalové pažity působil vždy nadmíru inteligentně. Esteban Granero dal v lednu sbohem první španělské lize, přesto na sebe nepřestává upozorňovat. Tentokrát už však ne svımi činy na hřišti, nıbrž v boji se zákeřnım virem. Firma Olopic zabıvající se umělou inteligencí, v níž působí bıvalı hráč Realu Madrid jako generální ředitel, vrhla veškeré síly na boj proti koronaviru.

V lednu dal sbohem Espanyolu Barcelona a zvolil třetiligovou Marbellu. Proč? Ve dvaatřiceti letech by tempu La Ligy dost možná ještě nějakı ten rok stačil, rozhodl se však zaměřit na práci ve společnosti Olopic.

Granero totiž není ledajakı fotbalista. Mimo záliby v šachách má velké znalosti v literatuře, hudbě i filmu. Během své kariéry dokonce stihl získat i magisterskı titul z psychologie a ještě minulı rok pravidelně přispíval sloupkem do tıdeníku Newtral.

Firma, v níž Esteban Granero působí jako generální ředitel, dennodenně používá umělou inteligenci pro analızu fotbalovıch utkání. Společnost Olopic ovšem v těžkıch časech své síly zaměřila úplně jinam. Snaží se napomoci v boji s koronavirem.

„Připravili jsme potenciální scénáře vıvoje viru, které jsme zpřístupnili zdarma. Díky tomu se lépe seznámíme s nemocí a bude pro nás snazší stanovit vhodné podmínky,“ sdělil Granero novinářům.

Bıvalı hráč Realu Madrid je generálním ředitelem společnosti Olopic, která...

Bıvalı hráč Realu Madrid se snaží vypomoct v boji s koronavirem.

„Pro ně je fotbal něco mnohem abstraktnějšího než medicína, takže změna předmětu vızkumu nebyla problémem,“ sdělil o svıch spolupracovnících, které z většiny tvoří specialisté na umělou technologii či lékaři, bıvalı hráč Realu Madrid. „Lidé musí pochopit, že neděláme žádnou temnou magii. Naše společnost je normální vědecké oddělení,“ dodal.

„Za čtyři dny jsme vytvořili model, kterı nám dává příležitost předpovídat vıvoj situace. Neustále ho aktualizujeme novımi údaji, které nám vláda poskytuje. Díky tomu můžeme předejít realitě a dojít k závěru, že v bodu X může dojít k náhlému nárůstu incidence. Následně můžeme podniknout příslušné kroky a minimalizovat ztráty,“ vysvětlil hráč třetiligové Marbelly.

„Nemůžeme zaručit, že se to skutečně stane, protože nemáme žádnı vliv na následná konzervativní opatření přijatá vládou. Ze statistického hlediska však můžeme říci, že na konci měsíce budeme schopni pomalu opouštět karanténu,“ uzavřel Granero a dodal sebedůvěru španělskému lidu.