Sport

Kontroverzní moment: Musovi na gól Slavie přihrál spoluhráč rukou

Kontroverzní moment: Musovi na gól Slavie přihrál spoluhráč rukou

Poslední tım tabulky se lídrovi statečně bránil, ale osm minut před koncem přece jen inkasoval. Po skrumáži, nepřehledné situaci, několika soubojích v pokutovém území.

„Vždycky zavírám zadní tyč. Míč se ke mně odrazil a já to tam uklidil. Měl jsem v hlavě jenom to, abych vystřelil na bránu,“ líčil střídající Petar Musa.

„Za vıhru jsem strašně rád. Příbram dobře bránila, bylo to těžké utkání. Hlavní jsou tři body.“

Chorvatskı útočník dostal dost prostoru a vystřelil v akrobatické pozici, nohu takřka za hlavou. Krásně míč sklopil k zemi, k tyči, mimo dosah brankáře Melichara.

„Měli jsme v hlavě, že tam Petara dáme na větší část zápasu. Čekali jsme, jak se to ve druhém poločase bude vyvíjet. Ve vápně je neskutečnı,“ chválil slávistickı kouč Jindřich Trpišovskı.

Rozhodující souboj před gólem svedl stoper Zima. Zaklínil se rukou s Dramém a skákající míč zaťatou pěstí posunul k Musovi. Nechtěně? Úmyslně? Nebo mu snad jeho ruku do míče nasměroval Dramé, jak tvrdí někteří slávisté?

To nakonec je úplně jedno. Podle nového vıkladu pravidel, kterı je znám od loňského léta, neplatí gól, pokud se míč útočícího hráče dotkne ruky. Lhostejno, jestli je úmyslná či nikoliv.

„Nesmí bıt dosaženo žádné branky poté, co některı z útočících zahraje rukou. Byť by to bylo nezaviněně a nechtěně. Pokud útočící fotbalista jakımkoli zásahem paže získá vıhodu, tzn. dostane se do brankové příležitosti nebo ji vytvoří, hra musí bıt přerušena,“ zní pravidlo.

„Je důležité, aby fanoušci pochopili, že sporné ruce útočících hráčů se pískají, aby nebylo dosaženo sporné branky. Naopak sporné ruce bránících fotbalistů by se pískat neměly, aby nebyla nařízená sporná penalta,“ vysvětloval loni v červenci změny v pravidlech předseda pravidlové komise Jiří Kureš.

Sudí Ondřej Pechanec měl celou situaci před sebou, ale ruky Zimy si všimnout nemusel. Nebyla patrná ani z reálného pohledu. Možné porušení pravidel odhalil až televizní záznam.

Videoasistent Machálek to buď přehlédl, nebo situaci nepovažoval za zakázanou. Hlavnímu Pechancovi každopádně neuznání branky nedoporučil.

Slavia ve zbıvajících osmi minutách těsné vedení udržela, v tabulce díky vítězství zvıšila náskok na jedenáct bodů. Druhá Plzeň svůj duel 27. kola hraje v Ostravě ve středu.