Sport

Kontroverzní manažer se vrací. Riis bude znovu šéfovat Kreuzigerovi

Kontroverzní manažer se vrací. Riis bude znovu šéfovat Kreuzigerovi

Excelentní manažer, skvělı sportovní ředitel, vítěz Tour z roku 1996 a také tak trochu kontroverzní postava silniční cyklistiky.

Bjarne Riis.

Tehdy v roce 1996 porazil na francouzskıch silnicích Jana Ullricha i domácího miláčka Richarda Virenqua.

Ale čisté to nebylo.

Až zpětně, po více než deseti letech se Riis přiznal, že v době svého největšího triumfu bral EPO. Že podváděl a díky tomu vítězil.

Přiznal se i k tomu, že jako manažer stáje CSC věděl o dopingu svého podřízeného Tylera Hamiltona. Že věděl o jeho spolupráci s nechvalně proslulım doktorem Fuentesem a že neudělal nic pro to, aby ho v užívání dopingu zastavil.

Taky proto rozděluje fanoušky. Ne každı jeho návrat do první ligy silniční cyklistiky vítá.

„Jasně že vím, že někteří lidé mají na mě trochu jinı názor. Rád bych všechny své kritiky pozval na kávu, kde jim budu moct vysvětlit, jak co dělám. Jsem pořád stejnı. Vyznávám stejnou filozofii, stejné hodnoty,“ říká.

Žádná pravidla přitom neporušuje.

Podle Mezinárodní cyklistické unie může i přes svou minulost působit jako manažer tımu nebo sportovní ředitel. A není vıjimkou, vždyť řada bıvalıch dopingovıch hříšníků nyní pracuje v realizačních tımech napříč stájemi.

Riis se teď do této role vrací.

„Bjarne je velmi systematickı, cyklistika je jeho život, myslí strategicky. Jsem rád, že na naši spolupráci z Tinkoffu navážeme,“ těší se Roman Kreuziger.

Vyhnán Olegem Tiňkovem

Jeho pouť v CSC přitom skončila neslavně.

Když v zimě roku 2013 prodával Dán svůj tım ruskému magnátovi Olegu Tiňkovovi za šest milionů eur, byl štěstím bez sebe. „Konečně se nemusím starat o hledání peněz na vıplaty pro 65 lidí a můžu se plně věnovat cyklistice,“ usmíval se tehdy Dán.

ZASE KAMARÁDI. Cyklista Alberto Contador, manažer Bjarne Riis i boháč Oleg

ROK 2013. Cyklista Alberto Contador, manažer Bjarne Riis i boháč Oleg Tinkov (zleva) našli společnou řeč a v příští sezoně budou dohromady bojovat za společnı cíl - vítězství v Tour de France.

Měl zůstat manažerem stáje, do které přestoupil i Roman Kreuziger, a také jím byl. Ale jen rok a půl, než se dánsko-ruskı svazek přetrhal. Podle tehdejších prohlášení Tinkoffu se jejich cesty po vzájemné domluvě rozešly.

Pravdou spíše je, že ho Tiňkov ze stáje vyštval. Ruskı boss prı tlačil na to, aby byl tım pod Riisem ještě úspěšnější. Vadilo mu, že do platů jezdců investuje každı měsíc nemalé peníze a návratnost není taková, jak by si představoval.

I proto Riis na pět let vrcholnou cyklistiku opustil.

I když opustil... on v ní byl neustále, jen nevedl žádnı celek první kategorie, neúčastnil se tiskovıch konferencí, nebyl tolik vidět.

„Ale ve skutečnosti jsem nikdy neodešel. I když jsem nebyl činnı v žádném tımu World Tour, sledoval jsem závody, věděl jsem, co se děje,“ popisoval.

Také vlastnil společnost Virtu Cycling, která sponzorovala mužskı kontinentální tım a ženskı celek stejného jména.

A po pěti letech se vrátil mezi elitu, když od Douga Rydera odkoupil 30 procent podílu na bıvalém Dimension Data. Údajně má v nejbližších měsících odkoupit i další procenta, aby měl ve společnosti rozhodující slovo a mohl ji kontrolovat.

„Ale nezáleží na tom, jestli mám 30, 50 nebo 70 procent. S Dougem Ryderem máme velmi dobrı vztah a na věcech jsme schopni se domluvit,“ prozradil na australském závodě Tour Down Under, kde se poprvé ukázal v roli manažera tımu.

„Je to tentokrát jiné, ale jsem rád, že jsem zpátky,“ usmíval se. „Nemusím dávat na odiv emoce, uvnitř jsem z nové příležitosti vzrušenı. Moje vášeň pro sport je pořád stejně silná, na tom se nic nezměnilo.“

V NTT je momentálně 27 cyklistů, z toho dva Dánové – Michael Valgren a Andreas Stokbro.

Riis si do tımu přivedl i dva své bıvalé cyklisty z CSC, kteří budou plnit roli sportovních ředitelů, Larse Baka a Larse Michaelsena. Přišli i noví tımoví lékaři a realizační tım posilnil i trojnásobnı mistr světa v časovce Michael Rogers.

„Vytvoříme jeden z nejlepších tımů na světě,“ má jasné plány Riis.

„Bjarne chce posunout tım na další úroveň a zlepšit vısledky. Zakládá si na tımové práci jezdců, trenérů, realizačního tımu, mechaniků, prostě všech. Ví, že hned asi nevyhrajeme bodování World Tour celků, ale vidí potenciál na zlepšení a chce, abychom se posouvali,“ myslí si Kreuziger.

„Je taky úspěšnım byznysmenem, podniká v cyklistice a přináší finanční stabilitu. Doug (Ryder) si od toho slibuje, že se během několika let posuneme mezi světovou špičku.“¨

Splní se mu přání?