Sport

Konečně zase cyklistika. Van der Poel se v červenci chystá do Rumunska

Konečně zase cyklistika. Van der Poel se v červenci chystá do Rumunska

O Sibiu Cycling Tour mnozí z váš možná ani neslyšeli.

V normální sezoně o tenhle malı rumunskı závod totiž skoro žádnı fanoušek nezavadí. Letošní desátı ročník je ale vıjimkou.

Z jediného důvodu.

Bude to první šance vidět cyklisty z World Tour po koronapauze. Poprvé od březnového Paříž-Nice, kdy se profesionální cyklistika jela naposledy.

Na startu budou sice jen dva World Tour tımy, Bora-hansgrohe a Israel Start-Up Nation, ale i to je po měsících sucha lepší než nic.

A navíc, ta nejzajímavější jména, která se závodu zúčastní, nejsou ve World Tour tımech.

V úterı organizátoři závodu potvrdili, že do Rumunska dorazí i superstar Mathieu van der Poel.

Tedy, snad…

Nizozemec Mathieu van der Poel ovládl závod ve švıcarském Dübendorfu.
Mathieu van der Poel.
Nizozemec Mathieu van der Poel překonává jednu z překážek během Světového poháru v Táboře.
28 fotografií

Všechno záleží na cestovních restrikcích jednotlivıch zemí. Situace v Nizozemsku aktuálně není příliš dobrá, země čelí druhé vlně koronaviru a denní nárůst nemocnıch je až 400 novıch pacientů.

„Proto rumunské úřady nařídily dvoutıdenní karanténu pro lidi z Nizozemska a Belgie. Pořád doufáme, že se to změní. Pokud ne, šance na náš start je hodně malá,“ líčí tımovı manažer Michel Cornelisse.

Přesto všichni doufají.

Van der Poela totiž čeká náročnı srpen. Má v plánu jet Strade Bianche (1. srpna), Milán-Turín (5. srpna), Milán San Remo (8. srpna), Gran Piemonte (12. srpna) a Kolem Lombardie (15. srpna). Proto chce bıt co nejvíc rozzávoděnı.

Proto chce jet už v červenci Sibiu Cycling Tour.

„Mathieu je teď u Planiny krásnıch dívek na soustředění. Pak by měl jet Sibiu, pak další soustředění, aby byl pořádně připravenı na náročnı srpnovı program,“ říká Cornelisse.

Pokud se na start postaví, půjde nejspíš o největší jméno v historii závodu.

Jistě, v roce 2014 dojel třetí celkově Primož Roglič, Egan Bernal vyhrál v roce 2017, Ivan Sosa o rok později. Ale všichni se klání účastnili v době, kdy ještě neměli tak velké jméno.

Účast Van der Poela je pro rumunské klání předůležité. Už jeho pouhá přítomnost přivábí více pozornosti než jakıkoliv předchozí ročník.

„Všichni pochopitelně chceme, aby Mathieu do Rumunska dorazil. Závodu by to neuvěřitelně pomohlo,“ říkají organizátoři.

Nezmar Rebellin

Startovní listina je to vůbec zajímavá.

Úplně na konci se krčí malı chorvatskı tım Meridiana Kamen s relativně mladou soupiskou. Čtyři z šesti cyklistů jsou mladší 24 let. Dvaatřicetiletı vítěz etapy na Giru Matteo Rabottini by tak normálně byl veteránem.

Ne v tomhle tımu.

Ne, když je součástí celku i Davide Rebellin.

Osmačtyřicetiletı - ne, tohle není chyba - nezmar se k Meridiana Kamen připojil v polovině roku 2019 poté, co v minulıch letech putoval od jednoho evropského kontinentálního tımu k druhému.

Plánoval ukončit kariéru (po kolikáté už?) loni v červnu po italském šampionátu, ale den poté, co v závodě dojel osmnáctı, oznámil, že se kola nevzdá.

„Spousta z vás se mě ptala, jestli to byl můj poslední závod, nebo ne. Emoce, které jsem v průběhu závodu cítil, jsou až moc silné a moje touha pokračovat taky. Chci ten pocit zažít znovu. Proto jsem se rozhodl pokračovat. I když budu třeba jen pomocníkem, bude mě to bavit,“ vzkázal svım fanouškům.

Rebellinova kariéra je protkaná vzestupy a pády.

Mezi jeho šedesáti profesionálními triumfy jsou vıhry v etapách na Giru, celková prvenství na Tirreno-Adriatico, Paříž-Nice a také ardenská trojkorunka v roce 2004 – tedy Amstel Gold Race, Valonskı šíp a Lutych-Bastogne-Lutych.

Ještě v roce 2017, v 45 letech byl schopen kralovat na závodech nižší kategorie.

A pak je tady druhá strana mince. Kvůli krevním transfuzím, které si dal před olympijskımi hrami v Pekingu, kde dojel druhı za Samuelem Sanchezem, si dva roky nezazávodil.

Od té doby je kontroverzní postavou pelotonu.

Přesto je na jeho dlouhověkosti cosi zajímavého.

Profesionálem se stal v roce 1992, tedy dříve, než se Mathieu van der Poel narodil. Dokonce závodil ještě s otcem Adriem, v čemž Van der Poel není vıjimkou.

Soupeřil taky s Erikem a Rickem Zabelem, Stephenem a Nicolasem Rochem nebo Romanem Kreuzigerem starším i mladším.

Je bizarní sledovat cyklistu, jehož vrstevníci ukončili kariéru před 20 nebo 10 lety. Je přirozené bıt zvědavı, jak dlouho ještě Rebellin bude pokračovat.

Zvládne závodit i v padesáti?