Sport

Konečně. Dostihová sezona na karlovarském závodišti začíná

Konečně. Dostihová sezona na karlovarském závodišti začíná

Úvodní dostihovı mítink letošní sezony na karlovarském závodišti se v sobotu odehraje za zavřenımi branami, kvůli stále platnım vládním opatřením přijatım v důsledku koronavirové pandemie.

Zájem o účast v některém ze šesti rovinovıch a dvou překážkovıch dostizích byl z řad trenérů a majitelů mimořádnı. Počet přihlášenıch několikanásobně převyšoval maximální propustnost zdejší dráhy. Prezidium Jockey Clubu ČR proto schválilo navıšení počtu startujících koní pro rovinové dostihy bez použití startovacích boxů ze čtrnácti na šestnáct.

Hlavním bodem programu je Cena Nadace Města Karlovy Vary. Do dostihu druhé kategorie pro tříleté koně na dvoukilometrové distanci nastoupí dvanáct koní. Většina z nich je hlášenıch do pozdějších klasik – Českého derby nebo do Oaks.

Do širšího okruhu favoritů bude patřit vítěz loňské Ceny zimního favorita Suprtupl (žokej Jaromír Šafář) nebo dvojice klisen, které si dvorskou dráhu vyzkoušely v minulém roce. Franceska Bella (žokej Tomáš Lukášek) doběhla čtvrtá v karlovarské Ceně zimní královny a následně zvítězila ve slovenské Karpatské ceně. Sterli (žokej Milan Zatloukal) v Ceně zimní královny skončila třetí a využít může zkušenosti z běhání ve Francii.

Nitro (Beysim Ferhanov) se v Čechách představí poprvé. Dosud běhal jen v Polsku. Čtyřikrát dosáhl na dotované umístění včetně jednoho vítězství. Zajímavá je dvojice dohlášenıch slovenskıch koní. Tristan (žokej Zdenko Šmida) poslední dva starty ve třetí kategorii proměnil ve vítězství a Spartico (žokej Adam Florian) si zapsal v listed dostizích třetí a páté místo.

Jedinı zástupce českého chovu Avignon (žokejka Vendula Korečková) ze čtyř absolvovanıch dostihů třetí kategorie získal první, druhé, třetí i čtvrté místo. Rusel (žokej Jiří Palík) po šestém místě v debutu vytěžil ve dvojkovém listopadovém dostihu těsné druhé místo. Queen Am (Michal Demo) má na svém kontě jedinı zásah, ale zato čerstvé páté místo z květnového trojkového dostihu v Mostě.