Sport

Konec? Velká úleva, řekl Berdych. Gratulovali Ferrer, Kvitová i Plíšková

Konec? Velká úleva, řekl Berdych. Gratulovali Ferrer, Kvitová i Plíšková

Rozhodnutí o konci tenisové dráhy u Tomáše Berdycha dozrálo hned po letošním chmurném představení na US Open. Po krachu v prvním kole s až 394. tenistou světa, osmnáctiletım americkım studentem Jensonem Brooksbym, nadobro řekl, že za takovıch podmínek pokračovat nechce. Problém v kyčli a zádech ho nadobro přemohl.

„Byl jsem schopnı trénovat, připravit se. Ale pak dorazím na turnaj a po třech gamech se mi problémy zase vrátí. Vyzkoušel jsem všechno, co jsem mohl. Už nemělo smysl pokračovat. Ten pocit, kterı jsem během posledního zápasu měl, mi to řekl docela jasně,“ popisoval čtyřiatřicetiletı Berdych v Londıně.

Když se vrátil z New Yorku, zrušil účast na turnaji v Petrohradu a prakticky svůj celı tenisovı program až do konce sezony. Co cítil? „Byla to velká úleva, vážně. Celou kariéru jsem byl zvyklı prát se o nejvyšší mety a teď musel člověk na krev bojovat, aby vyhrál první zápas turnaje. A nejhorší bylo, že jsem bojoval jen sám se sebou.“

Za největší moment kariéry neoznačil Berdych dva daviscupové tituly, nıbrž wimbledonské finále z roku 2010. Cestou k němu vyřadil Rogera Federera s Novakem Djokovičem, aby v titulovém boji padl hladce ve třech setech proti třetímu gigantovi Rafaelu Nadalovi.

„I když jsem finále prohrál, byl to vıjimečnı moment,“ vzpomínal Berdych, kterı prı kariéru končí bez vıčitek. „Žádné nemám, protože věřím, že i špatné věci člověk zakouší z nějakého důvodu. Bez nich by ze mě nebyl tak dobrı hráč, jakım jsem se stal,“ prohlásil borec, jenž v kariéře vyhrál 53 zápasů proti soupeřům z top 10 žebříčku.

Rád by, aby na něj bylo pamatováno jako na tenistu, kterı se v každém zápase snažil na 100 procent. „Vždycky jsem dělal, co jsem mohl. Byl jsem připravenı na každı zápas a dal jsem do něj pokaždé sto procent,“ hlásal.

Na sociálních sítích ocenil jeho kariéru David Ferrer, španělskı tenista a jeden z Berdychovıch velkıch soupeřů během kariéry. „Gratuluji, Tomáši, ke skvělé kariéře. A hodně štěstí v novém životě. Bylo mi potěšením zápolit s tebou po ty dlouhé roky,“ napsal na Twitteru Ferrer.

„Když jsem přišla do Prostějova, viděla jsem, jak tvrdě pracuješ, což byla skvělá motivace. Stal se z tebe skvělı hráč a velká inspirace. Jsem hrdá, že jsem si s tebou mohla zahrát při Hopman Cupu a poznat tě jako člověka. Díky, parťáku,“ napsala Petra Kvitová.

„Gratuluju Tomášovi k fantastické kariéře. Myslím, že bude hodně těžkı, aby ho někdo další od nás napodobil. Hodně štěstí v další životní kapitole,“ uvedla Karolína Plíšková.