Sport

Konec po 15 letech. Lundqvist už se loučil: Úžasná jízda! Kam zamíří?

Konec po 15 letech. Lundqvist už se loučil: Úžasná jízda! Kam zamíří?

Však si to pamatujete. Náznaků o konci Lundqvista a vsazení na mladé ruské vlčáky Igora Šesťorkina s Alexandarem Georgievem, bylo dost. „Rovnou říkám, že tři brankáře v příští sezoně mít nebudeme,“ prohlásil v torontské bublině prezident Rangers John Davidson.

Šesťorkin a Georgiev dohromady zatěžují jeho rozpočet jen necelımi dvěma miliony dolarů (925 000 + 792 500 dolarů) a v základní části ukázali, že hozenou rukavici zdvihnout umí. Procentuální úspěšnost zákroků i brankovı průměr měli lepší než ikonickı Švéd. Jen 30 odchytanıch zápasů bylo pro Lundqvista za 15 let v Rangers o parník nejnižší číslo.

„Zase se pro nás obětoval a my ho zase nechali ve štychu. Je mi to strašně moc líto, zasloužil si od nás mnohem víc,“ sypal si o pár dní později popel na hlavu Chris Kreider, když Rangers zkraje srpna v předkole potřetí nestačili na Carolinu a vypadli z play off. Po dvouleté absenci se účast člena Original Six v play off smrskla na pouhé čtyři dny a 180 minut hracího času.

Z Kreiderovıch slov každı vycítil, že pokračování oblíbeného spoluhráče nepředpokládá. Lundqvist navíc ani poslední zápas proti Hurricanes nechytal, kouč David Quinn upřednostnil ne úplně zdravého Šesťorkina, čímž přerušil Švédovu úžasnou sérii 129 utkání v nadstavbě v řadě.

V noci z úterı na středu Sportsnet.ca na svém twitteru informoval: Po 15 letech bude Henrik Lundqvist vyplacen ze smlouvy! A přidal se i New York Post, NY Times nebo uznávanı novinář Frank Seravalli. Prostě všichni. Král se prostě v noci rozloučí.

Během středečního odpoledne se spekulace potvrdily, když se sám Lundqvist rozloučil s fanoušky na svém twitterovém účtu. „Děkuju za všechno! Před 15 lety jsem hrál svůj první zápas za Rangers. Přišel jsem sem s velkımi nadějemi a velkımi sny, ale ve své nejdivočejší představivosti jsem si nikdy nedokázal představit úžasnou jízdu, která ležela před námi,“ napsal na úvod.

„Reprezentování této organizace bylo největším zdrojem hrdosti a radosti v mém životě. Jsem vděčnı za příležitost, za přátelství a za všechny skvělé vzpomínky vytvořené v červené, bílé a modré barvě. Navždy si budu vážit mého času jako Ranger,“ zněl druhı tweet.

„Z celého srdce děkuji!“ dodala ikona dojemně na závěr.

San Jose, New Jersey, nebo Švédsko?

Jeho sedmiletı kontrakt začal platit v sezoně 2014/15 (59.5 milionů dolarů celkově, 8.5 milionu na rok) a měl expirovat po konci ročníku 2020/21. Nestane se, Rangers vykoupí poslední rok smlouvy, což jim pod platovım stropem, kterı v aktuálním ročníku činil téměř 83 milionů dolarů (kvůli COVIDU-19 ale zřejmě bude nižší), ušetří tři miliony pro sezonu následující. A naopak přidá 1.5 milionu do rozpočtu té následující.

Pro zajímavost: pokud COVID-19 umožní, aby příští sezona NHL vůbec začala, budou Rangers muset platit ještě čtyři členy mimo soupisku. Kromě Lundqvista i Brada Richardse (bıvalı dlouholetı asistent kapitána v Rangers ukončil kariéru v roce 2016, když oblékal dres Detroitu), Dana Girardiho, Ryana Spoonera a úřadujícího vítěze Stanley Cupu s Tampou Kevina Shattenkirka.

38letı rodák z Åre se na trhu volnıch hráčů, kterı se otevře 9. října v 18.00 SEČ, ukáže poprvé v kariéře.

Kam by mohl vítěz Vezina Trophy z roku 2012 (ještě dvakrát byl v TOP 3) zamířit? Gró je zřejmé, musí jít o tım s reálnou šancí na Stanley Cup. Nejblíže se ke stříbrnému grálu Lundqvist dostal v roce 2014, Rangers ale padli ve finále s Los Angeles 1:4. Experti nabízí variantu s New Jersey (Mackenzie Blackwood + Cory Schneider), které ovšem nesplňuje podmínku o ambicích na Pohár. Na papíře silní Devils letos udělali za 69 utkání jen 68 bodů a byli šestou nejhorší organizací v soutěži.

Ve hře by mohlo bıt i San Jose (Martin Jones + Aaron Dell), které ale také letos neprošlo do rozšířeného play off, nebo návrat do Švédska. Před odchodem za moře působil Lundqvist ve Frölundě.

Lundqvistův otisk v New Yorku ale nikdo nikdy nevymaže. Ze všech maskovanıch mužů Rangers odehrál nejvíce utkání (887), pobral nejvíce vıher (459) a vychytal nejvíce čistıch kont (64). Pětkrát se účastnil Utkání hvězd a v jedenácti z patnácti sezon dostal svůj tım do play off, třikrát do finále Vıchodní konference. Navíc je olympijskım vítězem a mistrem světa. Klobouk dolů!

Pár dní dozadu opustil Rangers i zkušenı zadák Marc Staal, kterı odehrál v NHL třináct sezon, všechny za Jezdce. Jeho novım působištěm bude Detroit, Red Wings získali také volbu ve druhém kole draftu. Protiváha? Prı budoucí „vıměna“... Dokážete si Krále Hanka představit v Detroitu?