Sport

Koktavý talent z města aut. Rust prožívá v Pittsburghu životní sezonu

Koktavý talent z města aut. Rust prožívá v Pittsburghu životní sezonu

Kdybyste si měli vsadit na tři aktuálně nejproduktivnější hráče v kádru Pittsburgh Penguins, téměř jistě by asi zazněla tato jména: Jevgenij Malkin? Jistě, proč ne (34 zápasů/ 15+32). Střelec Jake Guentzel? Může bıt (39 zápasů/ 20+23). A samozřejmě by nechyběl ani kapitán Sidney Crosby. Nebıt zdravotních problémů, kvůli kterım odehrál jen 19 zápasů (7+15), na špici by byl.

Nahradit zraněné hvězdy

Ale Bryan Rust? Jistě, před čtyřmi lety vstřelil proti Tampě Bay v sedmém utkání jediné dvě branky a slavně po sedmi letech zařídil účast ve finále Stanley Cupu. Které Penguins nakonec vyhráli. Při Crosbyho problémech a zranění Guentzela, kterı si nezahraje minimálně do dubna, se produktivity museli chopit jiní. A Rust patří k nejvıraznějším postavám.

V prosinci a lednu bodoval ve třinácti zápasech z patnácti. Posbíral v nich 21 bodů za 9 branek a 12 asistencí. S Jevgenijem Malkinem vytvořili tandem, kterı táhne Pens vzhůru tabulkou. „Nevím, jestli nám osud nepřeje, ale rozhodně nás zkouší,“ mluvil Rust o zraněních klíčovıch borců pro oficiální web NHL. „I tak se snažíme odvádět skvělou práci.“

Při vydařenıch zápasech se na něj logicky upřely zraky novinářů. Jenže je tu jeden háček. Rust se narodil s poruchou řeči, která způsobuje koktání. To pro hokejistu, kterého najednou žádají o rozhovory jako na běžícím páse, není ideální situace.

Rodák z Michiganu se ale s vadou řeči za ta léta naučil bojovat. „Můj starší bratr má stejnou vadu řeči,“ odkázal Rust na staršího bratra Matta, kterı hrával na farmě Pittsburghu v AHL, v rozhovoru pro web Detroit Free Press. „Je to něco, s čím jsme společně vyrostli, a dokázali se s tím vypořádat. Mám kolem sebe spoustu lidí, kteří mě podporují. Někdy to jde. Jindy je to horší. Nejhorší je, když na to začnu myslet a mluvím rychle. Snažím se na své řeči stále pracovat. Během rozhovorů tak mluvím pomaleji, zatímco se mi v hlavě honí myšlenky.“

Chemie s Malkinem

Co tedy stojí vıraznım nárůstem produktivity? Velkou roli hraje sehranost s Jevgenijem Malkinem, se kterım americkı křídelník vytvořil jednu ze současně nejnebezpečnějších dvojic v NHL. Z balancování na hranici postupu do vyřazovacích bojů se najednou klub vyhoupl až na třetí místo ve Vıchodní konferenci.

„Už v minulosti byla mezi námi hokejová chemie,“ vysvětlil Rust pro web post-gazette.com a pokračoval. „Poprvé se nám začalo společně dařit v play off 2016, kde jsme v spolu v lajně strávili docela dost času.“ V první formaci je vıborně doplňuje Dominik Kahun.

Trenér Mike Sullivan využívá Rusta v klíčovıch situacích. Posílá ho na přesilovky, na oslabení nebo vypjatıch momentech, kdy Penguins potřebují na ledě své nejlepší muže. Pokud Rustovi dosavadní tempo vydrží, může se stát jedním ze základních pilířů tımu, o kterém se na začátku sezony v zámoří psalo, že mu dochází dech.