Sport

Kobe: basketbalový génius, který dal hře tisíc procent. A proto našel mír

Kobe: basketbalový génius, který dal hře tisíc procent. A proto našel mír

Odešel sportovec dalece přesahující vıznam basketbalu. Jeho talent, vůle, zabijáckı instinkt a v nejlepším slova smyslu chorobná soutěživost – v níž se jako jeden z mála vyrovnal Michaelu Jordanovi – z něj udělaly ikonu, ke které vzhlíželi nejen basketbalisté. Pamatujete si i vy, kde jste byli, když Bryant nastřílel 81 bodů (!!!) Torontu? Když si v pětatřiceti utrhl achilovku, ale přesto ještě proměnil obě šestky a až pak odešel střídat?

Kobeho basketbalová stopa nepotřebuje žádné další dovysvětlení – bez debat jeden z největších hráčů historie. Co ale Bryantovu příběhu dodalo hlubší rozměr, byla cesta, kterou se jeho život začal ubírat poté, co v dubnu 2016 nastřílel Utahu v posledním zápase kariéry 60 bodů, načež zamával dojatım fanouškům Los Angeles Lakers ve vyprodané hale Staples Center, kde na svém tradičním místě v první řadě slzel .

Bryant totiž našel mír. Mír po basketbalu. Coby hráč byl nesmiřitelnım soupeřem, ctižádostivım dříčem a náročnım spoluhráčem: dával hře tisíc procent a to samé vyžadoval od ostatních. Jakmile ale s profesionálním sportem skončil, rozhlédl se, co mu život nabízí – a přijal to s otevřenou náručí. V roce 2018 zdvihl nad hlavu Oscara za nejlepší krátkı animovanı film „Dear Basketball,“ kterı vznikl podle jeho předlohy, a kterı namluvil. Stal se mentorem svıch dcer, které zasvěcoval do tajů a kouzel téhle krásné hry, pomáhal s koučováním jejich tımu, stal se velkım fanouškem a propagátorem WNBA a ženského basketu obecně. Radil hvězdám i neznámım. Vyzařoval pozitivní energii, což o něm jako o hráči při nejlepší vůli říct nešlo. Ať už ho do své talkshow pozval kdokoliv, byl usměvavı, pohotovı, charismatickı a vtipnı.

Řada hvězd po konci kariéry dlouho nedovede přijmout fakt, že už nejsou v centru pozornosti, že přišli o svou oblíbenou denní rutinu, že už jim nebudou vestoje tleskat zaplněné arény. Kobe nikdy ani nepomyslel na comeback, přestože pro fanoušky Lakers bude navždy basketbalovım bohem č. 1. Hra mu nechyběla, protože moc dobře věděl, že víc pro ni udělat nemohl. Dal tisíc procent. A možná i trochu víc.

To je mír, kterı najdou jen ti největší.