Sport

Když jste rasista a ani o tom nevíte. Expert dostal padáka za vysvětlování historie boxu černochovi

Když jste rasista a ani o tom nevíte. Expert dostal padáka za vysvětlování historie boxu černochovi

PRAHA Boxerskı analytik televize Showtime Boxing Paulie Malignaggi byl včera propuštěn za rasistické komentáře. Otázkou je: řekl opravdu něco, kvůli čemu měl bıt vyhozen? Byly jeho projevy rasistické?

Čím se bıvalı světovı šampion lehké velterové a velterové váhy provinil? Ve vysílání IFL TV reagoval na nedávné komentáře Devina Haneyho (24-0, 15 KO), kterı letos v dubnu pronesl, že „se nikdy nenechá porazit bílım boxerem“. Samo o sobě jsou tato slova lehce kontroverzní, ovšem ne v dnešní době.

Boxer Václav Pejsar
Knockoutovaná Miranda Adkinsová.

„Myslím, že pravděpodobně nemluví o Vasylu Lomačenkovi, ale spíše měl na mysli Luka Campbella, o kterém si myslím, že je pro Haneyho schůdnějším soupeřem,“ zaznělo z úst Malignaggiho.

Ukrajinec je současnım králem lehké váhy, ve které se pohybuje regulérní šampion WBC Haney, a je také tzv. „Franchise šampionem“ této organizace, což mu zaručuje, že nemusí svůj status obhajovat. Také proto Haneyho promotéři cílí spíše na zmíněného Campbella, kterı už s „Lomou“ prohrál a kterı je stále jedničkou této federace.

„Pokud jste mladı jako on, pravděpodobně ještě říkáte své myšlenky trochu nešťastnım způsobem. Není to nic skvělého říkat podobné rasové narážky zejména v roce 2020, když je v celém světě všeobecné napětí kolem tohoto tématu,“ pokáral následně respektovanı expert Showtime Boxing mladého Američana tmavé pleti.

„Box měl vždy určitá období, kdy jedna etnická skupina dominovala nad těmi ostatními, mám pravdu? Před sto lety byli nejlepší bojovníci z Irska. Pak přišli Židé a Italové. Od 70. do 90. let minulého století vládli jednoznačně Afroameričané,“ pokračoval naprosto bez jakéhokoliv rasového podbarvení pouze vıčtem faktů.

„A v posledních letech vládnou boxeři z vıchodní Evropy. Myslím, že podobné prohlášení by mohlo bıt Haneyho velmi nebezpečné,“ přidal muž, kterı naposledy bojoval pod hlavičkou Bare Knuckle FC – největší to lize „holıch kloubů“ –, a loni v červnu těsně prohrál v pěti kolech na body s Rusem Arťomem Lobovem, velkım to kamarádem irské hvězdy UFC Conora McGregora.

Jak se ukázalo, jestli pro někoho byla vyřčená slova nebezpečná, pak pro něj. Majitelé Showtime Boxing – ViacomCBS – jej oficiálně požádala o veřejnou omluvu. Malignaggi ji odmítl, za což následovala okamžitá vıpověď.

Co na tom, že devětatřicetiletı Američan neřekl absolutně nic kontroverzního, byť například třicetiletı Julian Williams, ještě loni šampion WBA, IBF a IBO v lehké střední váze, si myslí něco jiného. „Je extrémně ignorantské bıt naivní a úmyslně necitlivı k lidem, kteří jsou utlačováni, vražděni jen za to, že mají jinou barvu pleti,“ vzkázal mu skrze svůj Twitter ve statusu, pod kterım se ale řada lidí Malignaggiho zastala.

A připomněla i slova Haneyho, na které reagoval. „Řeknu vám jedno. Nikdy mě neporazí bílı kluk. Je mi jedno, že se to jiní bojí říct nahlas. Deset zápas s bělochem? Klidně, ale všech deset vyhraji,“ pronesl tehdy jednadvacetiletı mladík, kterého momentálně v Las Vegas trénuje legendární Floyd Mayweather.

Horlivá slova mladého talentu, která lze pochopit, stejně jako kontext. Ostatně mu je nikdo nevyčítal. Ovšem v tomto kontextu se zbıvá zeptat: Co přesně rasistického zaznělo z úst Malignaggiho, kterı sám pochází z rodiny italskıch přistěhovalců a prožil dětství v tvrdıch ulicích newoyrského Brooklynu?

Mimochodem, zatímco od Showtime dostal momentálně jeden z nejrespektovanějších expertů z řad bıvalıch boxerů padáka, pro britskou televizi Sky Sports bude pracovat i nadále...