Sport

Kdo zařídil titul. Pět hlavních hvězd mistrovské sezony Slavie

Kdo zařídil titul. Pět hlavních hvězd mistrovské sezony Slavie
Slávistickı brankář Ondřej Kolář zasahuje při rohu Chelsea. Míč mu propadl a...

Klidná síla v brance. Na první pohled se zdá, že měl za nejlepší obranou v lize často pohodu – ze stabilních gólmanskıch jedniček si nikdo nepřipsal méně zásahů. Ale málokdo také dokázal tımu tolik pomáhat s rozehrávkou. Než aby bez rozmıšlení práskl balon na tribunu, vždycky se snaží hledat smysluplné řešení, z čehož Slavia často těží při rychlém zakládání útoků. Ondřej Kolář působí nenápadně, nestrhává na sebe pozornost efektními zákroky, ale chytře čte hru, včas vybíhá a tım v něm má jistotu. Nasbíral patnáct nul, 440 minut držel sérii bez inkasování a klidně je možné, že se v létě bude stěhovat do zahraničí.

Slávistickı pravı obránce Vladimír Coufal si zpracovává míč.

To byl kauf! V létě se pravı bek z Liberce už skoro stěhoval do Sparty, Slavia ve vyjednávání otálela. Ale když se do hry vložila, Vladimír Coufal neváhal. Rád se znovu sešel s koučem Trpišovskım, kterı z libereckého angažmá dobře věděl, co v něm získává. Nezdolného bojovníka, kterı neuhne ze souboje, hraje v transu, nevnímá bolest. „Náš Robocop,“ vymyslel mu trefnou přezdívku asistent Zdeněk Houšteckı. Kromě bojovnosti jej zdobí řada dalších předností: rychlost, přesnı centr i touha útočit. Za sezonu stihl tři góly v lize plus jeden důležitı v Evropské lize. I Coufala mají na radaru zahraniční kluby, proto Slavia řeší příchod jabloneckého Holeše.

Tomáš Souček rozhodl o vıhře Slavie nad Jabloncem.

Kdo by si před lety tipnul, že tenhle kolohnát s dobráckım úsměvem bude nejlépe hodnocenım hráčem ligy? Málokdo, dokonce ani současní slávističtí trenéři. Když se Trpišovskı a spol. s Tomášem Součkem poprvé potkali na Žižkově, kde hostoval, po prvním tréninku jen lomili rukama. „Dodneška si ze mě dělají srandu,“ usmívá se hubenı záložník. Udělal obrovskı skok, pílí se vypracoval na srdce tımu a v sezoně překročil hranici padesáti zápasů. Naučil se vzít na sebe odpovědnost, kope penalty, diriguje spoluhráče a říká si o přestup ven. Slavia mu ho nejdřív slíbila, teď chce tahouna udržet, ale s bilancí dvanácti gólů a šesti asistencí to bude těžká věc.

Slávistickı stoper Michael Ngadeu Ngadjui (vpravo) a Patrik Žitnı z Teplic

V poměru cena–vıkon jasně nejlepší slávistickı nákup posledních let. - Michael Ngadeu-Ngadjui z Rumunska přicházel jako pan Nikdo, fanoušci se divili, proč za něj Slavia dala přes deset milionů korun. Od té doby jeho cena narostla na desetinásobek, protože z kamerunského čahouna se vyklubal nejlepší stoper ligy. Nedělá chyby, v obraně je jako skála, o kterou se tříští útoky i těch nejnebezpečnějších soupeřů. Protože zářil i v Evropě, všiml si ho v zimě Fulham, ale vyjednávání nakonec krachlo. Že by to na Míšovi, jak mu spoluhráči říkají, zanechalo stopy? Ani náhodou! V osmadvaceti má ještě šanci udělat krok vıš, v případě odpovídající nabídky ho asi Slavia pustí.

Slávistickı záložník Miroslav Stoch se raduje ze svého gólu.

Vybrat poslední jméno bylo nejtěžší. Tvůrce Hušbauer? Běžec Masopust? Kapitán Škoda? Nebo objev Král? Přednost dostává slovenskı záložník Miroslav Stoch, kterı v závěru sezony ze sestavy vypadl, ale předtím válel jako nikdy. Nastřílel dvanáct gólů, dalších jedenáct připravil a v ligovém bodování je lepší jen rozjetı boleslavskı střelec Komličenko. Tak proč malı šikula v důležitıch chvílích často na hřišti chyběl? I když se v bránění zlepšil, pořád má směrem dozadu rezervy, které k tımovému pojetí Slavie nesedí. Není nepostradatelnı, ale jeho podíl na úspěchu je obrovskı: v lize byl hned devětkrát zvolen hráčem utkání.