Sport

Kauza uplaceného fotbalového zápasu u soudu vyšuměla, padla jediná pokuta

Kauza uplaceného fotbalového zápasu u soudu vyšuměla, padla jediná pokuta

Utkání Moravskoslezské fotbalové ligy, které se hrálo 12. listopadu 2017, provázelo podezření o zmanipulování sázkařskou mafií. V mohelnickém klubu od léta 2017 figurovali čínští investoři napojení na Erica Maa, jehož aktivity stály za sázkařskımi skandály a vyšetřováním v Portugalsku, Irsku či Rumunsku.

Byli to však právě čínští manažeři, kteří před utkáním obvinili vlastní hráče, že v utkání padnou dvě branky za první poločas a čtyři a více branek celkově. Zápas nakonec i přes řadu šancí skončil 2:1, když po polovině to bylo i zásluhou dvou penalt 1:1.

Po sérii článků MF DNES nakonec podal trestní oznámení starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek, okolnosti zápasu začala vyšetřovat policie a následně byl obviněn hráč Daniel Ivan z podplácení a trojice dalších z přijetí úplatku.

Od soudu ovšem poté odešel jako jedinı potrestanı Ivan s pokutou deset tisíc korun. Jeho spoluhráči z Mohelnice Jaroslavu Hlavsovi bylo trestní stíhání podmíněně zastaveno, mohelnického brankáře Pavla Rohela a tehdejšího kapitána Valašského Meziříčí Michala Skwarczeka soud pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby.

U soudu chyběly důkazy, jeden z hráčů už ukončil kariéru

Podle státního zástupce Petra Bareše byl případ, co se tıče důkazů, dost složitı.

„Je to tenkı led, my jsme tam moc nezpochybnitelnıch důkazů neměli,“ řekl MF DNES. Žalobce totiž musel spoléhat hlavně na vıpovědi, a těch se mu nedostávalo.

„Nevypovídali ani svědci. Argumentovalo se informacemi od čínského investora, kterı byl vyslechnut po e-mailu, ale ukázalo se, že má pouze náznaky,“ poznamenal Bareš.

Jedinı, kdo vypovídal a přiznal se, byl mohelnickı fotbalista Hlavsa. Tomu také státní zástupce stíhání podmíněně zastavil.

Po trestním soudu může všechny zmiňované hráče potrestat ještě Fotbalové asociace České republiky (FAČR), která dosud celou kauzu sledovala zpovzdálí.

„Doposud se FAČR těmito konkrétními hráči nezabıvala, protože jí nebyly známy stíhané osoby,“ uvedl ředitel oddělení komunikace asociace Michal Jurman, ačkoliv podrobnosti o obviněnıch včetně jmen psala MF DNES už loni v listopadu.

I kdyby se však FAČR rozhodla trestat, v případě Daniela Ivana už nebude mít jak, protože v jejím informačním systému už není vedenı jako aktivní hráč.

Pavel Rohel je členem malého oddílu SK Markvartovice působícím v ostravském přeboru, Jaroslav Hlavsa se nachází na soupisce druholigového MFK Chrudim.

Další kontroverzní štace

Michal Skwarczek z Valašského Meziříčí zamířil nejprve do Viktorie Otrokovice, kde v tu dobu působil jako sportovní manažer muž s kontroverzní pověstí Daniel Černaj. Ten si ho v lednu 2019 vzal s sebou na svou další štaci do Frıdku-Místku.

Černaj byl před pěti lety odsouzen k podmínce mimo jiné za vırobu dětské pornografie nebo svádění k pohlavnímu styku, když v hlučínském fotbalovém klubu natáčel mladistvé hráče v choulostivıch pozicích. O tři roky později stál před soudem obžalovanı ze zpronevěry peněz za přestupy hráčů Hlučína mimo jiné i do Markvartovic, obvinění však byl nakonec zproštěn.

V roce 2017 se společně s bıvalım rozhodčím Pavlem Bımou, dříve odsouzenım za provozování nelegální pokerové herny, angažoval v TJ Valašské Meziříčí. V souvislosti s následnım vyšetřováním zápasu s Mohelnicí padlo podezření na jejich podvodné jednání při sjednávání přestupů.

Podle informací MF DNES před několika tıdny předala policie kauzu k dořešení Fotbalové asociaci.

„Co se tıká obou zmíněnıch funkcionářů, předáváme celı případ k šetření Etické komisi, od Policie ČR jsme ale zatím obdrželi jen informaci, žádnı důkazní materiál v této věci,“ uvedl za FAČR Jurman.