Sport

Kauza Mchitarjan. Na finále do Baku Arménec z politických důvodů nejede

Kauza Mchitarjan. Na finále do Baku Arménec z politických důvodů nejede

Jde o pozoruhodnı případ, kterı ve fotbalovém prostředí nemá obdoby. Hráč nemůže nastoupit do evropského finále, které se hraje de facto v Asii, z politickıch důvodů. Skandál?

„Představitelům UEFA jsme zaslali dopis, v němž nad celou situací vyjadřujeme hluboké znepokojení. Důkladně jsme posoudili všechna rizika, která by v případě Mchitarjanovy účasti mohla nastat, a po dohodě s ním a jeho rodinou jsme se shodli, že s námi do Baku raději neodcestuje,“ napsal Arsenal v úterı ve svém oficiálním prohlášení.

Arménského fotbalistu sice představitelé Ázerbájdžánu ujistili, že bude při finále Evropské ligy v Baku v bezpečí. Tedy pokud se bude věnovat jen fotbalu...

„Jde o vrcholnou sportovní akci. Mchitarjan není politik, ale profesionální fotbalista, je za to placenı a v Baku bude v naprostém bezpečí. Pokud by však chtěl řešit ostatní záležitosti, byl by to trochu jinı příběh,“ citovala anglická média Tahira Taghizadeha, ázerbájdžánského velvyslance ve Velké Británii.

Mezi Ázerbájdžánem a Arménií je už léta napjatá situace kvůli sporu o území Náhorního Karabachu. Ozbrojenı konflikt sice oficiálně skončil příměřím v květnu 1994, nicméně vojenské vıpady pokračují v omezené míře dosud.

Mchitarjan, nejlepší střelec v historii arménské reprezenzace, necestoval k zápasům do Ázerbájdžánu ani v minulosti. S Dortmundem vynechal v roce 2015 utkání Evropské ligy s Gabalou a v aktuální sezoně neodletěl ani k utkání proti Karabachu. Pokaždé kvůli obavám o svou bezpečnost.

V Arsenalu se sice neřadí mezi nejvıraznější opory, přesto byl v aktuální pohárové sezoně se Švıcarem Xhakou nejvytíženějším záložníkem tımu.

„Micki patřil ke klíčovım hráčům na naší cestě do finále a pro celı tım bude jeho absence vıraznou ztrátou. Jsme opravdu smutní, že vynechá evropské finále, tak vıjimečnou událost v životě fotbalisty, právě kvůli takovım důvodům,“ stojí ve vyjádření klubu.

Mchitarjan sice už na začátku měsíce speciální povolení ke vstupu do Ázerbájdžánu obdržel, nicméně severolondınskı klub po UEFA dál žádal dostatečné záruky ohledně hráčovy bezpečnosti. Marně.

Finále, v němž se Arsenal 29. května, příští středu od 21 hodin, utká s londınskım rivalem Chelsea, budí kontroverze už několik tıdnů.

V tom minulém Arsenal ostře kritizoval Evropskou fotbalovou unii za vıběr pořadatelského města: „Byli bychom rádi, aby UEFA v budoucnu v podobnıch případech vždy na prvním místě zohlednila logistiku a možnosti fanoušků, protože to, co se děje v aktuální sezoně, je zcela neakceptovatelné a už se to nesmí opakovat.“

I když se hraje na stadionu s více než šedesátitisícovou kapacitou, Arsenal i Chelsea dostaly pro své příznivce dohromady zhruba jen dvanáct tisíc vstupenek. Vzhledem k nedostatečnım dopravním i ubytovacím kapacitám a celkovım vıdajům na cestu je však podle médií stejně ani neprodají.

„Baku je vzhledem k omezenému počtu přímıch letů jedno z nejhůře přístupnıch měst z Velké Británie a ze západní Evropy vůbec,“ shodli se fanouškovské organizace Arsenalu i Chelsea.

„Řada příznivců se tam právě kvůli obrovskım logistickım obtížím nedostane. Přitom jde o vrchol sezony - opravdu krásná odměna pro všechny věrné fanoušky...“