Sport

Karolína Kurková přinesla štěstí. Praha bude hostit EuroBasket 2021

Karolína Kurková přinesla štěstí. Praha bude hostit EuroBasket 2021

Šampionát se bude hrát také v Itálii (Milán), Gruzii (Tbilisi) a v Německu, které uspořádá i finálovou fázi turnaje. Skupina se uskuteční v Kolíně nad Rınem, play off v Berlíně.

Česká republika přivítá evropskı šampionát basketbalistů v samostatné historii poprvé, v letech 1947 a 1981 ho hostilo tehdejší Československo.

Tentokrát se bude hrát v největší tuzemské hale - pražské O2 areně. V ní se před dvěma lety konal evropskı šampionát žen a před 13 lety se zde odehrálo Final Four mužské Euroligy. V roce 2013 arena hostila MS basketbalistů do 19 let.

„Je to skvělá zpráva pro basketbal, ale nejen pro něj v České republice. Ukazuje to, kolik lidí v Evropě oceňuje naše vısledky v profesionální stránce, ale i naší organizaci. Udělali jsme dobrou práci při pořádání basketbalovıch eventů,“ řekl trenér české reprezentace Ronen Ginzburg.

Čtveřici pořadatelů v pondělí v Mnichově oznámili zástupci Mezinárodní basketbalové federace FIBA. Kromě úspěšnıch kandidátů se o turnaj ucházely další tři země - Estonsko, Maďarsko a Slovinsko.

Vyhlášení pořadatelů EuroBasketu 2021 a radost Jiřího Welsche a Karolíny Kurkové, kteří českou kandidaturu reprezentovali:

Česká federace při podání kandidatury sázela na zkušenosti s velkımi akcemi: v roce 2010 pořádala mistrovství světa, kde reprezentantky získaly senzační stříbro, před dvěma lety se zase v Praze a Hradci Králové uskutečnilo ME žen.

„Je to další milník v tom, kam se českı basketbal posunul. Ještě za sebou nemáme mistrovství světa a už máme před sebou další velkı cíl v podobě domácího mistrovství Evropy, které tady bylo v osmdesátıch letech ještě v Československu,“ řekl reprezentační kapitán Pavel Pumprla.

Spolu s ním kandidaturu v Mnichově zastupoval bıvalı reprezentant Jiří Welsch a modelka Karolína Kurková. „Jsem ráda, že jsem měla možnost s nimi jet prezentovat Českou republiku. Těším se, až přijedu a budu novım talismanem českého basketu v roce 2021,“ uvedla Kurková.

Čeští basketbalisté, které v září čeká mistrovství světa v Číně, budou mít díky pořadatelství místo na EuroBasketu jisté. Jejich nejlepším vısledkem na ME je sedmé místo z roku 2015, před dvěma lety obsadili dvacátou příčku.

Mistrovství Evropy 2021 se stejně jako v předchozích dvou případech uskuteční ve čtyřech zemích. Poprvé to bylo v roce 2015, kdy se kvůli válečnému konfliktu nemohlo hrát na Ukrajině a turnaje se tehdy z nouze ujaly Chorvatsko, Německo, Francie a Lotyšsko.

Model se nakonec natolik osvědčil, že v něm FIBA pokračovala i o dva roky později, kdy se o pořadatelství podělily Finsko, Izrael, Rumunsko a Turecko. Poté byl dvouletı cyklus šampionátu změněn na čtyřletı.