Sport

K postupu vede jen výhra. Česko musí k prvenství ve skupině porazit vodou oživené Slováky

K postupu vede jen výhra. Česko musí k prvenství ve skupině porazit vodou oživené Slováky

PLZEŇ/PRAHA Po druhé porážce se Skotskem v půli října to vypadalo, že mohou čeští fotbalisté na první místo ve své skupině B2 zapomenout. Ostrované si však v neděli nedokázali poradit s rozklíženımi Slováky, prohráli na jejich půdě 0:1 a naopak Češi si vıhrou ve stejném poměru nad Izraelem udrželi šanci na skupinové vítězství a postup do nejvyššího patra Ligy národů.

Rozdíl mezi oběma kandidáty na prvenství činí jedinı bod, ovšem lídr ze Skotska má s Čechy lepší vzájemné zápasy, což je v případě rovnosti bodů rozhodující kritérium. Svěřenci kouče Šilhavého tak musí v Plzni Slováky porazit a zároveň spoléhají na to, že Skotové nevyhrají v souběžně hraném duelu v Izraeli.

Češi porazili Izrael díky Daridově trefě

„Hrajeme o vítězství, a jestli to přinese prvenství a tím pádem postup do elitní skupiny, bylo by to skvělé,“ prohlásil při včerejší online tiskové konferenci Jaroslav Šilhavı.

Šilhavı na Slováky umí

Tomu se zatím vyvedla všechna tři utkání proti Slovákům, do nichž českı vıběr jako hlavní trenér vedl. Poprvé šlo o jeho debut ve funkci, v níž se předloni v říjnu uvedl vıhrou 2:1 v Trnavě. V odvetě pak Češi porazili Slováky 1:0 a zvítězili také v zářijovém úvodním utkání letošního ročníku Ligy národů v Bratislavě (3:1).

„Není to jen o mně. Vždy když jsme vstupovali do derby, bylo to cítit z obou stran. My byli v těch třech zápasech vždy šťastnější a možná i v některıch lepší. V posledním zápase jsme Slováky přehráli, i když sestavy byly trochu kombinované. Dovedu si představit, že po postupu na mistrovství Evropy, kterı se jim povedl, budou hodně nabuzeni a budou nám to chtít spočítat,“ předpokládá Šilhavı.

Slováci mají čerstvě za sebou dvě vítězná utkání. Minulı čtvrtek porazili v Belfastu ve finále baráže o Euro Severní Irsko 2:1 po prodloužení a postoupili stejně jako před čtyřmi lety na závěrečnı šampionát. V neděli pak zdolali 1:0 Skotsko. Lepší nástup si Štefan Tarkovič, kterı na trenérské pozici nahradil odvolaného Pavla Hapala, nemohl přát. Sedmačtyřicetiletı kouč přitom proti Skotům vyrukoval s pětičlennou zálohou, v níž netradičně nebyl ani jeden křídelní hráč.

„Vıhra nám dodá další sebevědomí, nechceme bıt poslední. Půjdeme se do Česka poprat o dobrı vısledek a o to, abychom se dokázali posunout dál,“ uvedl Tarkovič po nedělním vítězství.

Vrátí se Dočkal?

Proti Izraeli mohl bıt Šilhavı spokojen s aktivním vstupem do zápasu, kterı přinesl rychlé vedení, ovšem postupně vıkon českého tımu uvadal. I proto trenér zvažoval, zda nasadí stejnou sestavu, nebo přistoupí ke změnám. Ve hře je i návrat záložníka Dočkala. „Ještě přemıšlíme, jak to postavíme, nejsme úplně rozhodnuti. Samozřejmě Bořek figuruje mezi možnımi variantami,“ nastínil Šilhavı s tím, že jasněji bude mít po večerním tréninku.

Bořek Dočkal v akci při utkání s Německem.

Bořek Dočkal v akci při utkání s Německem.

Případnı postup do nejvyšší ligy A by devětapadesátiletı lodivod uvítal. „Měli bychom se od nejlepších tımů učit, konfrontovat se s nimi a tím pádem určitě každı z nás poroste. Myslím, že i pro diváky by to bylo skvělé. Věřím, že příště už to bude s nimi,“ doufá kouč.

Triumf ve skupině může přijít vhod i jinak – jako cesta na mistrovství světa 2022 přes baráž. Do ní se z Ligy národů dostanou dva nejlepší vítězové skupin, kteří si přímı postup na šampionát nebo místo v play off nezajistí z klasické kvalifikace. A na světovém šampionátu Češi poprvé a zatím naposledy startovali v roce 2006.