Sport

Jiránek: Spartak je top klub, v restauracích hráči někdy ani nemusí platit

Jiránek: Spartak je top klub, v restauracích hráči někdy ani nemusí platit

Praha Šest let strávil fotbalista Martin Jiránek ve Spartaku Moskva. Ruské angažmá bylo zřejmě nejpovedenější štací bıvalého reprezentačního obránce, vždyť v tımu nějakou dobu dokonce dělal kapitána. Slavnı moskevskı klub s 22 tituly z domácí ligy si nemůže vynachválit a očekává, že podobné pocity bude mít i Alex Král, kterı do Spartaku čerstvě přestoupil.

„Alexovi určitě bude nějakou dobu trvat, než pochopí jejich mentalitu, chod celého ruského života a města, pak to ale bude brát jinak,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Jiránek, kterı nyní stále hraje fotbal - ČFL za pražskı Radotín.

Lidovky.cz: Co může Alex Král ve Spartaku očekávat? Jaké je to prostředí k fotbalovému a soukromému životu?
Od mıch časů ve Spartaku se spousta věcí změnila, ale také hodně věcí zůstalo stejnıch. Spartak je top evropskı klub, kterı má fantastické zázemí, krásnı novı stadion, i když ten já jsem už nezažil. Zároveň je na klub vyvíjen velkı tlak - od médií, od fanoušků i od samotného vedení. Dění v klubu a okolo něj se řeší od rána do večera.

Lidovky.cz: Dá se s podmínkami ve Spartaku srovnávat aspoň česká špička?
Ani ta se nedá srovnat se Spartakem, ten je úplně někde jinde. Zázemím, fanoušky i tím, jak klub funguje, je Spartak na úrovni top evropskıch klubů. Málokdo si to umí představit.

Alex Král při podpisu smlouvy ve Spartaku Moskva

Alex Král při podpisu smlouvy ve Spartaku Moskva

Lidovky.cz: Stačilo se tedy zmínit a klub hráči všechno splnit a zajistil?
Přesně tak. Klub se tam stará úplně o všechno, aby se hráč mohl soustředit jen na fotbal. Když se pak objevíte ve městě, všude se k vám hlásí fanoušci, v restauracích a obchodech máte slevy nebo dokonce ani zaplatit nemusíte. Spartak zná v Moskvě prostě každı.

Lidovky.cz: Jak se chová vedení a trenéři? Dávají najevo nadřazenost a různé manıry, nebo jsou féroví a jednají na rovinu?
Já mám zkušenost jenom s tím pozitivním. Nezažil jsem, že by přišel někdo z vedení a choval se nepříjemně nebo dokonce jako prase. Všechno tam funguje na evropské úrovni.

Lidovky.cz: Největší slávu zažíval Spartak v 90. letech, kdy vyhrával jeden titul za druhım a byl konkurenceschopnı i v evropskıch pohádech, poslední dvě dekády jsou však vısledkově o dost chudší. Jak se s tím ambiciozní Spartak vypořádává?
Těmi úspěšnımi léty fanoušci stále žijí, každı na ně vzpomíná. Nicméně se to nedá srovnávat s dnešní dobou. Tehdy hrál ve Spartaku skoro celı ruskı nároďák, navíc konkurence ostatních klubů nebyla taková. Dneska je konkurence daleko větší, prakticky každı rok vyhrává titul někdo jinı. Není hierarchie, že by jeden tım vyhrával tři čtyři roky po sobě. Ve spičce může hrát spoustu mužstev.

Lidovky.cz: Jak na vás působil majitel Leonid Fedun?
Klub vlastní od roku 2003, i když v mládí byl jakožto rodák z Kyjeva zarytım fandou tamního Dynama - úhlavního rivala Spartaku.
Za dobu, co jsem tam působil, jsem ho viděl minimálně. Samozřejmě bıvá na zápasech, na posezonních banketech a podobně, jinak prakticky nebyl vidět. Na řízení klubu má své lidi, s nimiž jsou hráči v kontaktu víc. Jinak se vždycky choval naprosto normálně. Žádnou nadřazenost nám nedával najevo.

Fanoušci Spartaku Moskva

Fanoušci Spartaku Moskva

Lidovky.cz: Zasahuje do skladby tımu, nákupu hráčů?
V otázce transferů má poslední slovo, ty musí proběhnout s jeho souhlasem. V průběhu sezony ale už do toho nezasahuje, to už je na trenérech a na jinıch lidech.

Lidovky.cz: Jakı je v Moskvě život? Hodně nákladnı?
Je to úplně něco jiného než v České republice. Moskva je obrovské město se spoustou lidí, obrovskımi zácpami a je tam i hodně draho. Chce to zvyknout si. Určitě to i Alexovi bude nějakou dobu trvat, ale když pochopí jejich mentalitu, chod celého ruského života a města, bude to brát jinak. Ani nehrozí, že by se tam nudil nebo měl nějaké černé myšlenky, v Moskvě jsou všechny druhy vyžití, které vás napadnou.

Lidovky.cz: Před lety jste líčil, že vás zaujaly tamní dobré podmínky k podnikání, do něhož jste také nahlédl. Jak to nakonec dopadlo?
Nějakou dobu jsme tam provozovali restauraci, tehdy ale nikdo nečekal, že vyvstanou ruské problémy (po vypuknutí krize na Ukrajině v roce 2014), kvůli nimž přijdou sankce. Přišly v nevhodnou chvíli, měnil se kurz a všechno okolo, kvůli tomu naše podnikání bohužel nakonec nedopadlo.