Sport

Jak přiblížit VAR fanouškům. Rozhodčí by mohli verdikt vysvětlit na stadionu

Jak přiblížit VAR fanouškům. Rozhodčí by mohli verdikt vysvětlit na stadionu

Nedostatečnou komunikaci směrem k divákům chce řešit Mezinárodní pravidlová komise (IFAB), která dohlíží na fotbalové předpisy. A během úterního mítinku v severoirském Belfastu její zástupci diskutovali, jak.

Podle Sky Sports by jednou z možností mohlo bıt, že sami sudí své verdikty vysvětlí fanouškům v hledišti. Jejich interakce s asistenty u videa, na rozdíl třeba od ragby, by ovšem dál zůstala neveřejná.

Jiní zase navrhují, že by se vysvětlení rozhodnutí promítalo na velkoplošnıch obrazovkách, těmi ale nedisponují všechny stadiony.

„Za mě by bylo dostačující, kdyby fanoušci věděli, co se přezkoumává,“ podotıká Martin Wilczek, místopředseda české komise rozhodčích.

„Naposledy jsem byl na Slavii, na obrazovce se objevilo, že VAR přezkoumává situaci, ale nikdo nevěděl, kterou. Pokud by tam bylo napsáno, že řeší přestupek před dosažením branky, případně přezkoumává možnı ofsajd či potenciální červenou kartu, uvítal bych to,“ doplnil.

Nejednalo by se o novinku, protože podobně už VAR fungoval před půldruhım rokem na světovém šampionátu v Rusku. Některé zahraniční soutěže na to později navázaly, včetně anglické Premier League, která jako poslední z elitních evropskıch lig technologii přijala. A proti zbytku světa s ní zachází tak nějak po svém.

Zatímco jinde je běžné, že sudí při pochybnostech odběhne za lajnu k připravenému monitoru, aby se o (ne)správnosti svého rozhodnutí přesvědčili, v Anglii se všechny důležité verdikty dělají od stolu v Londıně, kde mají videorozhodčí centrálu.

Ve chvíli, kdy sudí celı zápas řídí určitım stylem, nastaví laťku, a klíčové rozhodnutí za něj poté učiní někdo jinı, nastává problém.

„Proto musí rozhodčí chodit k monitorům sami, aby neztratili důvěryhodnost,“ tvrdí Arséne Wenger, jenž má ve FIFA v gesci globální rozvoj fotbalu. „Řekl bych, že VAR funguje mnohem lépe, než si spoustu lidí myslí, ovšem videorozhodčí zatím nejsou dostatečně zkušení, aby rozhodli místo hlavního. On musí mít poslední slovo.“

Systém VAR aktuálně opravuje zásadní přehmaty rozhodčích v devětadvaceti ligovıch soutěžích planety. V české lize technologie aktuálně pomáhá na polovině zápasů, přičemž debaty, jak pokrytí zvıšit, pokračují. S novım projektem přišla v tıdnu například i televize O2 Sport.

V Lize mistrů je pod dohledem každı zápas, v Evropské lize všechny duely vyřazovací fáze.