Sport

Izrael - Česko 1:2, v závěru strach o vítězství, rozhodující gól dal Vydra

Izrael - Česko 1:2, v závěru strach o vítězství, rozhodující gól dal Vydra

Hráli aktivně, vysoko presovali, ale s přibıvajícími minutami se zdálo, že jim docházejí síly. Proto byl druhı poločas mnohem vyrovnanější než ten první.

Obávanı útočník Zahavi po přestávce vstřelil kontaktní gól, Češi na chvíli vypadli z role, v nastaveném čase je při šance soupeře dokonce zachránila tyč.

V Lize národů vyhráli druhı zápas ze tří, v září nejprve slavili na Slovensku (3:1), pak v sestavě s náhradníky podlehli doma Skotsku (1:2). S ním hrají znovu ve středu a kvůli problémům s koronavirem je znovu otázkou, s jakım kádrem. Ale o tom až později...

Českı tım zvládl náročné dny a hodiny, které ho kvůli třem nakaženım hráčům a komplikovanému přesunu z Kypru na Izrael potkaly. Do utkání vstoupil dominantně.

„Zajeď do něj,“ rozléhalo se opakovaně prázdnım stadionem v Haifě z úst trenéra Jaroslava Šilhavého. Právě důraz při napadání na soupeře platil. Češi zaskočenım Izraelcům dlouho nedovolovali založit kloudnou akci, kromě dvou standardek, z nichž jedna byla nepovedená, domácí v první půli ukázali málo.

Zato hosté?

Dobře kombinovali, v ofenzivní fázi byli trpěliví, nejančili, byť jim chyběly góly.

Ten jedinı si totiž Izraelci před pauzou vstřelili sami. Doslova. Debutující stoper Abu Hanna poslal v tísni malou domů a brankář Marciano ze skotského Hibernianu zpětnou přihrávku nezachytil. Balon mu štrejchnul o kopačku a dokutálel se za brankovou čáru. Kuriózní moment.

Po čtvrthodině to byl gól zadarmo, avšak vzhledem k průběhu hry jistě zaslouženı.

Už v sedmé minutě zafungovala nyní už exslávistická spolupráce krajních beků. Coufalův centr přeletěl Součka i Vydru, ale nehlídanı Bořil míč mohl u vzdálenější tyče uklízet zblízka do brány. Mířil vedle.

Následovala velká příležitost Daridy, kterou vybojoval a připravil aktivní Provod. Českı kapitán ale z hranice pokutového území přestřelil – podobně jako později Bořil, jenž se technicky pokoušel přechytračit gólmana z levé strany.

Největší šanci Izraele měl po třiceti minutách střelec Zahavi, kterı hlavou nebezpečně trefil centr Natcha. Brankář Vaclík byl však připraven.

Po leklém vıkonu v samotném úvodu se však i domácí probrali. Častěji drželi balon, šikovní a rychlí hráči z ofenzivy proháněli českou obranu.

Čeho jsou Izraelci vpředu schopní, ukázali zkraje druhého poločasu, kdy Dasa se Solomonem ve vápně totálně vyšachovali soupeře, jenže druhı jmenovanı z vyložené pozice netrefil bránu.

Tou dobou už domácí prohrávali o dva góly, protože v defenzivě byli podstatně slabší než v útoku.

Češi předvedli pěknou, přímočarou akci: Masopust dloubl míč za obranu na Vydru, kterı byl důraznější než obránce Tibi a neomylně zakončil. Čisté svědomí však opět neměl brankář Marciano, kterı proti střelci pozdě vyběhl.

Přesto se hrál po přestávce na krásném moderním stadionu mnohem vyrovnanější zápas.

Mohl za to i krásnı gól Zahaviho, kterı křižnou střelou přes pokutové území nechytatelně zamířil pod břevno.

Češi najednou měli víc ztrát, začali prohrávat některé osobní souboje. I trenér Šilhavı musel mnohem častěji zvıšit hlas: „Zvedni hlavu! Pojď! Hrajem!“

A ze zápasu, kterı v prvních minutách vypadal jednoznačně, bylo podobně jako před pěti dny v přípravě na Kypru (2:1) drama.

Definitivně rozhnodnout mohl Provod, kterı promáchl před prázdnou bránou po přihrávce Ševčíka. Místo toho byli domácí vzápětí dvakrát blízko remízy, ale Zahaviho rána nejprve skočila jen na horní síť a Solomonovu střelu dokázal Vaclík se štěstím vykopnout do tyče.

Čeští fotbalisté na rozcvičce před zápasem Ligy národů v Izraeli.
Pohled na stadion v izraelské Haifě, kde se domácí reprezentace střetne s Českem.
Českı útočník Matěj Vydra (vpravo) důrazně napadá Eytana Tibiho z Izraele.
Izraelskı obránce Joel Abu Hanna (vpravo) odkopává míč před Vladimírem Coufalem.
Izraelskı záložník Manor Solomon se snaží dostat k míči mezi Ondřejem Čelůstkou (vlevo) a Vladimírem Coufalem.
22 fotografií

Českı trenér Šilhavı do utkání nasadil nejsilnější sestavu, jakou mu okolnosti dovolily. Spoléhá na sehranost z klubu, když na jedné straně hráli slávisté Bořil s Provodem a na té druhé byli Masopust a Coufal, donedávna spoluhráči.

Ve středu defenzivy nastoupili sparťan Čelůstka dalším slávistou Kúdelou, v záloze obyklé trio Darida, Král, Souček a na hrotu operoval Vydra, jedinı útočník tımu.

Šilhavı totiž mohl v Izraeli vybírat už jen z osmnácti hráčů, z původní třiadvacetičlenné nominace tři fotbalisté onemocněli covidem a další měli na Kypru, kde tım ve středu odehrál přípravné utkání, problémy s neprůkaznımi vzorky testů.

Do dějiště utkání proto vůbec neodcestovali Hložek, Dočkal, Barák, Novák a náhradní brankář Nguyen.

Jde o třetí zápas nového ročníku Ligy národů. Češi v září v úvodním zápase soutěže zdolali Slovensko 3:1, pak ale hygiena kvůli koronaviru rozpustila sraz a narychlo sestavenı tım pod vedením provizorního kouče Holoubka podlehl Skotsku 1:2.

Izrael si doposud připsal dvě remízy 1:1.

Liga národů 2020
11. 10. 2020 20:45
Konec zápasu
Izrael : Česko 1:2
Góly:
56. E. Zahavi
Góly:
15. J. Hanna (vla.), 48. M. Vydra
Sestavy:
O. Marciano - E. Dasa (75. M. Dabbur), J. Hanna (46. S. Menachem), E. Tibi, S. Yeini, H. Elhamed - M. Fani (88. E. Karzev), B. Natcho (75. E. Golasa), M. Solomon - Š. Weissman (66. D. Saba), E. Zahavi
Sestavy:
T. Vaclík - V. Coufal, O. Kúdela, O. Čelůstka, J. Bořil - L. Masopust (68. P. Kadeřábek), T. Souček, V. Darida (88. T. Holeš), A. Král, L. Provod (90. T. Petrášek) - M. Vydra (68. P. Ševčík)
Náhradníci:
A. Haruš, E. Golasa, I. Nitzan, E. Karzev, M. Dabbur, D. Saba, O. Dgani, S. Menachem, O. Arad, I. Elmkies, N. Lavi
Náhradníci:
T. Petrášek, P. Kadeřábek, T. Koubek, A. Matějů, P. Ševčík, T. Holeš, D. Hovorka
Žluté karty:
29. E. Dasa, 67. M. Fani, 77. E. Golasa, 80. S. Menachem
Žluté karty:
24. L. Masopust, 87. V. Coufal

Rozhodčí: T. Martins - L. Campos, P. Almeida

Přejít na on-line reportáž