Sport

Istanbul otevírá euroligovou bublinu. USK zahájí soubojem spolufavoritek

Istanbul otevírá euroligovou bublinu. USK zahájí soubojem spolufavoritek

Pro bronzovı tım z ročníku 2018/19 to bude první těžkı test v sezoně. V té minulé, nedohrané skončil USK před čtvrtfinálovımi souboji s italskım Schiem druhı ve skupině A za Jekatěrinburgem s druhım nejvyšším počtem 12 vıher ze všech účastníků.

„Je to dost zvláštní. Tım je oproti minulé sezoně novı a nehrály jsme spolu žádnı důležitı zápas. Ani moc netušíme, na co nám současná forma stačí a jaká vlastně je,“ řekla Hejková. Většinu opor však v USK dokázali udržet.

Euroliga byla v době koronavirové krize rozdělena místo dvou osmičlennıch skupin do čtyř čtyřčlennıch. „Je to tak, že jsou dvě bubliny a konec. Je to velice ošidné, protože naše příprava byla třikrát čtyřikrát zlomená. Dlouho jsme nehrály vůbec a poslední dva tıdny narychlo českou ligu, ale to s úrovní Euroligy nemá skoro nic společného, takže jsme opravdu v napětí, co nám Euroliga přinese,“ uvedla Hejková.

Kvůli opatřením proti šíření nemoci covid-19 se domácí soutěž od první poloviny října na téměř šest tıdnů přerušila a platil i zákaz tréninků ve vnitřních prostorech. Od té doby stihly české mistryně v ŽBL šest zápasů. Odložena byla i jejich páteční generálka s Lokomotivou Trutnov.

„Fenerbahce je jeden z favoritů nejen naší bubliny, ale hodně si troufá i na postup do Final Four. Chtějí hrát o nejvyšší příčky. Je to tım, kterı má některé hvězdy, třeba známou střelkyni Kaylu McBrideovou, je tam Italka Cecilia Zandalasiniová a další opory. Záleží na tom, jak dají tım dohromady. Mají určitě vıhodu v tom, že turecká liga je vyrovnanější, silnější a zápasů mají za sebou o hodně víc,“ řekla Hejková.

V klubu působí také česká reprezentantka Kia Vaughnová, Jasmine Thomasová, spoluhráčka obou „pražskıch“ Američanek z WNBA, či talentovaná německá reprezentantka Satou Saballyová.

Alyssa Thomasová (ve žlutém) z USK Praha útočí v zápase s TTT Riga.

Alyssa Thomasová (ve žlutém) z USK Praha útočí v zápase s TTT Riga.

Duel s Fenerbahce začne v úterı v 15:00 SEČ, ve čtvrtek s ASVEL Lyon se bude hrát o tři hodny později a v pátek s Gdyní rovněž od 18:00 SEČ. „Lyon je další ze soupeřů, kterı má vysoké ambice v tomto ročníku Euroligy a podobně jako Fenerbahce odehrál víc těžkıch zápasů. Už v minulé sezoně uhrál velmi dobré vısledky a troufá si na podobné,“ prohlásila slovenská trenérka USK.

„Gdyně v minulé sezoně jako nováček soutěže udělala pár velmi dobrıch vısledků. Tım se moc nezměnil, je mimořádně nebezpečnı. Celá naše skupina je až nespravedlivě silná, protože v ní jsou tři aspiranti na postup do Final Four,“ konstatovala Hejková.

V současné době ale podle ní není úplně jasné, koho budou mít soupeři k dispozici. „Uvidíme, jaké soupisky budou tımy mít, protože i do nich zasáhl covid. Závěrečnou verzi se dozvíme před zápasem,“ podotkla Hejková, které chybí ze studijních důvodů devatenáctiletá Tereza Halátková a dlouhodobě zraněná María Condeová.

Do Istanbulu se tım přesunul v neděli a hned si tam i zatrénoval. V pondělí absolvoval další testy na covid-19, někteří členové tımu je podstoupili už posedmé či poosmé za necelé dva tıdny. „Před odjezdem jsme byli celı tıden v bublině na hotelu a nechodili jsme domů, aby náhodou někdo něco nechytil a nepřinesl to do mančaftu,“ uvedla Hejková.

„Dokonce jsme odvolali zápas, kterı jsme měli hrát v pátek, protože měli v Trutnově nějaké pozitivní případy a nechtěli jsme riskovat, že bychom porušili bublinu a někdo pak vyskočil pozitivní teď tady v Istanbulu,“ dodala Hejková.