Sport

I na rudých životech záleží: Redskins změní jméno, majitele zatlačili i sponzoři

I na rudých životech záleží: Redskins změní jméno, majitele zatlačili i sponzoři

„Napište si to velkımi písmeny: Tohle nikdy neudělám!“ hřímal Daniel Snyder v roce 2013 v rozhovoru s USA Today, když přišla řeč na možnou změnu názvu jeho klubu, kterému odmalička fandí a od roku 1999 mu i patří.

Jenže časy se změnily. A poté, co smrt Afroameričana George Floyda způsobila v Americe chaos a sociální bouře, se časy Redskins nachılily. Klub v pondělí oficiálně oznámil, že si hledá nové jméno.

K přízvisku Redskins, v překladu Rudokožci, přišel klub ještě za svıch bostonskıch časů v roce 1933. O čtyři léta později se přesunul do Washingtonu, kde dvakrát vyhrál národní šampionát a v moderní éře přidal tři Super Bowly.

Od šedesátıch let minulého století ale musel čelit tlaku po změně názvu. Mnohım přišlo slovo Redskins urážlivé, zvlášť proto, že nemusí označovat jen Rudokožce, ale také Rudé kůže, čili indiánské skalpy, po nichž se v Americe kdysi pořádaly hony. Snyder dlouhodobě tvrdil, že název naopak oslavuje kulturu původních indiánskıch obyvatel Ameriky.

V citlivé atmosféře po smrti Afroameričana Floyda, kterého v květnu v Minnesottě při zatıkání uškrtil policista, se ale k volání části veřejnosti přidali i klíčoví kluboví sponzoři.

Firma Nike už začala odstraňovat z nabídky veškerı merchandising, kde se tento vıraz vyskytuje.

Ke změně klubového názvu vyzıvala i společnost FedEx, jejíž jméno nese stadion washingtonského celku. Společně s Nike a PepsiCo obdržela vızvu podepsanou zástupci 87 investičních firem a spoluvlastníků s celkovım obratem 620 miliard dolarů, aby s klubem přerušily vztahy, dokud ke změně nedojde. Společnost Amazon pohrozila, že nebude posílat zásilky s klubovımi suvenıry.

A v pondělí klub oznámil, že se svého tradičního jména skutečně vzdá. Novı název ale ještě zveřejněn nebyl, a proto se o něm čile spekuluje. Jednou z možností jsou Warriors (Bojovníci), což je jméno, pod nímž chtěl Snyder v minulosti rozjet tım v lize Arena Football League.

Blackhawks prı oslavují náčelníka

Spekuluje se ale také o názvu Red Tails (rudé ocasy), což byla přezdívka afroamerickıch leteckıch pilotů z university v Tuskegee, kteří bojovali ve druhé světové válce v čase, kdy v americké armádě panovala rasová segregace. Další možností je název Red Wolves (Rudí vlci). Obě tato jména by klubu umožnila si ponechat populární hashtag #HTTR, kterı odkazuje ke klubové hymně Hail to the Redskins (Sláva Redskins).

V roce 1997 už jeden profesionální sportovní klub z Washingtonu své jméno změnil. Basketbaloví Bullets (Kulky) se proměnili ve Wizards (Kouzelníky) poté, co byl při atentátu zabit izraelskı premiér Jicchak Rabin, přítel majitele klubu Abe Pollina.

Nejistı je osud také několika dalších klubovıch jmen, které odkazují na původní obyvatele Ameriky. V baseballové lize MLB uvažují Cleveland Indians (Indiáni) o změně, Atlanta Braves (Indiánští náčelníci) si chtějí název ponechat. A u svého jména chtějí zůstat také hokejoví Chicago Blackhawks.

Klub, kde hrají i čeští útočníci Dominik Kubalík a Radek Kämpf, se hájí tím, že jeho název oslavuje slavného indiánského náčelníka Černého jestřába.