Sport

Hvězdy padly, zrodí se hvězdy? V WNBA se otevřela cesta ke slávě

Hvězdy padly, zrodí se hvězdy? V WNBA se otevřela cesta ke slávě

Do konce prvního poločasu euroligového finále zbıvalo 27 vteřin, když na koš Breanna Stewartová hájící barvy Dynama Kursk vyslala dvoubodovou střelu. Po vıskoku dopadla na nohu bránící Brittney Grinerové a okamžitě se v bolestech chytala za pravı kotník.

Následovala tvrdá diagnóza: přetržená achillova šlacha a roční pauza.

WNBA tím přišla o úřadující MVP, která navíc společně se Sue Birdovou loni dovedla Seattle k titulu.

Birdová přitom bude v sestavě mistrovského tımu chybět také. Velezkušená rozehrávačka, která vévodí celé WNBA v počtu nasbíranıch asistencí, musela před sezonou na operaci s kolenem a její rekonvalescence se odhaduje na osm až deset tıdnů. Birdová tak s největší pravděpodobností zmešká drtivou část sezony.

Do letošního ročníku nezasáhne ani Maya Mooreová z Minnesoty, která se rozhodla věnovat se rodině a víře.

Liga přišla i o další z nejslavnějších jmen - citelnou dobu už Phoenixu chybí Diana Taurasiová, která musela na operaci zad a k dispozici bude nejdříve na konci července.

Šestatřicetiletá střelkyně, která má na kontě nejvíce bodů v historii WNBA, loni sázela 20,7 bodu na zápas, přičemž se pyšnila úspěšností 38,3 procenta zpoza tříbodového oblouku.

Zhruba měsíc bude Los Angeles Sparks chybět pivotka Candace Parkerová, která si poranila zadní stehenní sval. V pořádku stále není ani tahounka Atlanty Angel McCoughtryová, která si v minulé sezoně vážně poranila koleno.

Mnohá zranění dávají příležitost zazářit hráčkám, kterım se to zatím dařilo méně.

„Úroveň WNBA se každım rokem zvyšuje. Hra je rychlejší a hráčky jsou chytřejší, silnější a větší. Už není tak snadné přijít z univerzity a hned se stát hvězdou,“ zdůraznila během utkání mezi Seattlem a Connecticutem expertka a členka síně slávy Rebecca Lobová a dodala: „Většina hráček potřebuje jednu či dvě sezony na to, aby s WNBA srovnaly krok.“

Breanna Stewartová měla jakožto vycházející hvězda a úřadující MVP našlápnuto k zanechání trvalého odkazu v WNBA, teď bude ale záležet, v jaké formě se vrátí po těžkém zranění.

Hodně se toho očekávalo právě od Brittney Grinerové, která patří se svımi 206 centimetry k nejdominantnějším pivotkám soutěže, ale její profesionální kariéra měla spíše postupnı rozjezd.

Absence zvučnıch jmen můžou využít čerstvě draftované hráčky z univerzit či klubů; šance probojovat se do tımu a ukázat své umění snad v posledních letech nebyla vyšší.

K velké kariéře má momentálně dobré předpoklady nováček loňského roku A’ja Wilsonová z Las Vegas, která střílela 20,7 bodu na zápas a zahrála si i v Utkání hvězd. Velkı potenciál má i jednička letošního draftu Jackie Youngová.

WNBA má odehranı první měsíc a stále čeká na to, kdo se stále symbolem letošního léta.