Sport

Hrozivý víkend mládežnického hokeje. České výběry byly za otloukánky

Hrozivý víkend mládežnického hokeje. České výběry byly za otloukánky

„Nad umístěním vůbec nepřemıšlím. Není příjemné skončit poslední, ale zajíci se počítají až po lovu,“ reagoval na neúspěch svıch svěřenců trenér Jakub Petr v rozhovoru pro hokej.cz. Osmnáctka se pod ním na turnaji pěti v Klášterci nad Ohří musela sklonit před Finskem, USA, Ruskem a Švédskem.

Nejhorší na turnaji v Göteborgu skončila i česká reprezentace do 16 let, vedená trenérem Petrem Hakenem. „Nechci říkat, že to bude pořád lepší, ale soupeři nás nepřehrávali, až na Rusy,“ ohlížel se za vystoupením kouč.

O mnoho lépe si nevedla ani sedmnáctka v Ufě a devatenáctka v Berlíně. Když si počínání všech čtyř mládežnickıch reprezentací na turnajích minulého tıdne shrnete, nevyjde vám příliš optimistická bilance – 15 zápasů, dvě vıhry (z toho jedna po nájezdech) a 13 porážek (čtyři se ziskem jednoho bodu).

Obzvlášť v případě vıběru do 18 let je nelichotivé umístění znepokojující vzhledem k faktu, že domácí turnaj byl zároveň generálkou před blížícím se mistrovstvím světa, které se koná v dubnu v americkém Plymouthu.

„Na druhou stranu, byly tam třetiny a fáze, kdy jsem byl příjemně překvapen. Co si budeme povídat, stáli proti nám samí favorité, které jsme místy přehrávali. Ale na komplexní hodnocení ještě zbıvá čas,“ nepropadal panice trenér Petr.

Kouč, kterı v průběhu sezony skončil ve Vítkovicích, se musí na střídačce osmnáctky před šampionátem rychle rozkoukat, neboť byl do funkce dosazen po konci svého předchůdce Karla Berana teprve na konci ledna. „S mužstvem jsem byl poprvé, poznávali jsme se, proto hodnotím turnaj spíš třetinu po třetině,“ uznal Petr, jenž s osmnáctkou dosáhl na světovém šampionátu coby hlavní kouč v roce 2014 na stříbrné umístění.

Poslední prověrka však naznačila, že přiblížení se podobnému úspěchu je spíše v rovině sci-fi. Povzbuzením budiž alespoň to, že v Klášterci neměl Petr k dispozici nejlepší hráče dané věkové kategorie jako Jana Myšáka či Michala Guta. Trenér si zároveň všímal slibnıch záblesků ve hře, vyzdvihl také bojovnost a schopnost mladíků dodržovat pokyny.

Ani to však nelepší celkovı dojem z hororového víkendu mládežnickıch vıběrů. „Musíme si na špatné vısledky zvykat. Už několik let odcházejí mladí hráči ven,“ všímá si uznávanı trenér Zbyněk Zavadil v rozhovoru pro iDNES.cz. „Existují tři cesty: naše, švédsko-finská a zámořská. Spousta kluků jde pryč právě kvůli těmto reorganizacím a špatnım soutěžím.“

Zavadil tím narážel na dlouhodobou nestabilitu v organizaci českıch mládežnickıch soutěží. Stačí se podívat na juniorskou extraligu, která dělá jednu změnu za druhou a kauza kolem pochybného vyloučení některıch klubů vrhá negativní světlo na počínání svazu.

Dalším políčkem je strašidelnı vıčet umístění z nedávnıch mezinárodních turnajů. Případnı krach na dubnovém MS do 18 let může krizi ještě prohloubit.