Sport

Rusko se kvůli dopingu v příštích čtyřech letech nepodívá na žádnou olympiádu ani mistrovství světa

Rusko se kvůli dopingu v příštích čtyřech letech nepodívá na žádnou olympiádu ani mistrovství světa

Curych Rusko nesmí příští čtyři roky vystupovat na vrcholnıch sportovních akcích pod svou vlajkou a se svou hymnou. Tıká se to olympijskıch her v Tokiu 2020, zimní olympiády 2022 v Pekingu a světovıch šampionátů v různıch sportech. Kvůli dopingovému skandálu, jehož posledním dějstvím byla manipulace s daty z moskevské laboratoře, o tom dnes rozhodl vıkonnı vıbor Světové antidopingové agentury (WADA).

Ten tak respektoval doporučení své kontrolní komise, podle mluvčího WADA bylo rozhodnutí jednomyslné. Někteří ruští sportovci by ale mohli při splnění určitıch podmínek závodit pod neutrální vlajkou, jak tomu bylo na loňskıch ZOH v Pchjongčchangu a jak to již několik let funguje v atletice.

WADA také znovu suspendovala ruskou antidopingovou agenturu (RUSADA). Schválila rovněž všechny další sankce navrhované kontrolní komisí. Rusko se nesmí ucházet o organizaci velkıch sportovních akcí a může přijít o jejich pořadatelství, „pokud to není z právních či praktickıch důvodů vyloučeno“. Na olympijskıch a paralympijskıch hrách a MS se nesmějí objevit ruští vládní představitelé ani vrcholní funkcionáři ruského olympijského a paralympijského vıboru.

„Ruskı doping příliš dlouho znevažuje čistı sport. Rusko dostalo spoustu příležitostí dát věci do pořádku a připojit se ke světové antidopingové komunitě v zájmu svıch sportovců a poctivého sportu, ale místo toho si vybralo pokračovat v podvodech a zapírání,“ řekl prezident WADA Craig Reedie. Trest podle něj chrání zájmy ruskıch sportovců, kteří budou schopni dokázat, že do dopingového systému nebyli nijak zapojeni.

Ruská strana má nyní 21 dnů na odvolání a už před jednáním v Lausanne se nechala slyšet, že tak učiní. Pak by případ posuzovala mezinárodní sportovní arbitráž CAS. Je tak možné, že se řešení této kauzy posune až do doby před olympiádou v Tokiu. Ta začne 24. července 2020.

Ruská antidopingová laboratoř.

Ruská antidopingová laboratoř.

WADA zjistila, že záznamy z moskevské laboratoře, které měly přispět k odhalení rozsahu systematického dopingu v Rusku, nejsou kompletní a vykazují i další nesrovnalosti. V údajích předanıch letos v lednu byly mimo jiné vymazány soubory spojené s pozitivními dopingovımi testy, které mohly vést k identifikaci hříšníků. Ruskı ministr sportu Pavel Kolobkov dříve vysvětloval, že nesrovnalosti jsou technického rázu.

Před olympiádou 2016 v Riu i před loňskımi zimními hrami v Pchjongčchangu rozhodoval o účasti ruskıch sportovců MOV, respektive jednotlivé sportovní federace. Nyní už má WADA větší pravomoc a MOV musí její verdikt respektovat.

Není jasné, jakı dopad bude mít dnešní verdikt na účast ruskıch tımů na MS v kolektivních sportech, včetně fotbalového šampionátu 2022 v Kataru. Trest se určitě nedotkne účasti Ruska na fotbalovém Euru 2020, kde je navíc Petrohrad jedním z pořadatelskıch měst. ME ve fotbale totiž podle WADA není globální, ale jen regionální či kontinentální akci v jednom sportu.

Viceprezidentka WADA Linda Hellelandová, která dlouhodobě podporuje co nejtvrdší tresty pro Rusko, litovala, že WADA nemůže ruské sportovce vyloučit z OH bez vıjimky. „Nejsem nadšená z rozhodnutí, které jsme dnes učinili. Ale tohle je nejdál, kam můžeme zajít,“ řekla norská právnička agentuře AP. „Tohle je největší dopingovı skandál, jakı kdy svět viděl. Teď bych od Rusů očekávala plné přiznání a omluvu za všechno bolest, kterou sportovcům a sportovním fanouškům způsobili,“ doplnila.

Ruští politici naproti tomu označili trest za neférovı. Považují ho za další součást „západního tažení“ proti své zemi.